Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

BİR ZAMANLAR, "KALAFAT TURİZM" KAHRIMIZI ÇOK ÇEKTİ..

Kalafat seyahat da yetiştiğimiz o eski yıllarda köylerden İstanbul'a göçen binlerce Ordu'luya çuval, yatak, döşek, turşu bidonu taşımakta tereddüt etmeden, yıllarca hizmet veren, bu milletin kahrını çok çekmiş, yüzde yüz yerli bir firmamızdı.
O zamanlar Magirus otobüsler çok tutulmuş idi. Bazen bir koltuk iki kişiye satıldığı olur, tartışmalar yaşanırdı. Fındık çuvallarıyla dolu bagajların ağırlığından otobüsün Kavak rampalarında hararet yaptığı olurdu. Otobüsün içinde sigara içmenin serbest olduğu yıllarda 24 saatte İstanbul'a gidip gelirdik. 

naim güney (2)
Otobüsün içinde özellikle köy kadınları yolda bohçalarındaki yolluklarla beslenirlerdi. Virajlarda araba tutanları kusma,bulantı başlayınca muavinden poşet isterlerdi. Mola verdiğinde çaylar şirketten olur,para vermezdik. Garsonlar çayları otobüsün içinden inemeyen yaşlı insanların koltuklarına kadar getirip ikram ederlerdi.
Klimalar henüz ortalıkta yoktu,otobüsün tepesindeki kapaklar açılır, otobüsün içindeki pis hava temizlenirdi. ama yinede turşuların kokusuna ayak kokusu ve sigara dumanı karışırdı. O yıllarda otobüste içilen sular cam şişelerde arka kapının yanındaki mini buzdolabına doldurulurdu. Otobüsler yoldaki kasislerde hopladıkça cam su şişeleri birbirine vurup, cangır,cangır diye ses çıkartırdı. Otobüslerde teyp,cd filan bilinmezdi. Şoförün yanındaki pikapta plaklar tek tek çalınırdı.O yıllar otobüs,minibüslerde Orhan Gencebay'ın, arabesk şarkılarının revaçta olduğu yıllardı. 
Kalafat seyahat bir çok seyahat firmasıyla birlikte görevini tamamlayıp, bu gün tarihe karıştı gitti.. Yalı cami yanındaki Belediye Meydanı şehir garajı gibiydi. Bir çok seyahat firması bu mevkide yazıhane açmıştı. Daha sonraları Sezer,Süzer de yıllarca hizmet vermişti ve en son Fındıkkale Sema ve Genç turizm gibi yerel versiyonla bir çok seyahat firması hale hazırda bir kesime hizmet veriyor.Hepsinin yolu açık olsun. Allah hepsini kazadan, beladan korusun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar