Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Bırakınız yapsınlar! Bırakınız geçsinler!

 

Bu ara çokça dillendirilen liberalizmden bahsettiğimi anlamışsınızdır.

Liberalizm eşittir emperyalizm... 1960’lı, 70’li yıllarda sol ve sosyal demokrat partilerin hedefindeydi. Kapıdan içeri sokulmamalıydı... Eğer siz kapıyı aralarsanız içeri sızar, ülkedeki dirlik ve düzeni bozar, alt ve  üst gelir grupları arasındaki makası daha da açar, ülkede kaotik bir ortam oluşur.

***

Neymiş efendim: “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” liberal ekonominin kilidinin anahtarıymış... 1950’li yıllarda, Demokrat Parti’nin (DP) iktidarında bu kapı ardına kadar açıldı.

Dış sermaye/iç sermaye ile ilk ortaklıklarını o dönemde kurdu. Hani biz yurdu demir ağlarla örmüştük! Yeni iktidar otoyollar, bulvarlar açarak  -İstanbul, Beyazıt Meydanı’nı 10 defa alçaltıp, 10 defa yükselterek- büyük imar faaliyetine başladı.

İyi saatte olsunlar; İstanbul medyasının büyüyüp/serpilmesi, ülke genelinde dağıtımının sağlanması  bu halkanın en önemli ayağı oldu. Artık Ordu gibi illere deniz yolları ve posta ile gazete gönderme tarih olmuştu.

***

Ordu’daki haftalık gazeteler, yeni oluşuma çok hızlı ayak uydurdu ve günlük çıkmaya başladılar. Laf aramızda DP’ye yakın olan öz evlat, muhalif olan - CHP’ye yakın- gazeteler üvey evlat muamelesi görüyordu. Halk henüz “kahveleri” ayırmamıştı, Vatan Cephesi’ne katılanların isimleri hükümetin borazanı olan radyodan okunmuyordu-

Uzatmayalım, DP “her mahallede bir milyoner yaratma” kampanyasına çok hızlı başladı. Devlet fabrikalarının kapısı ardına kadar aralandı. Sadece Karabük Demir Çelik Fabrikası’nın kapısında 200 demir tüccarı (aracı ) vardı. 

***

Türkiye liberal (kapitalist) politikalarla hızla gelişiyor; demir, çimento, çivi karaborsaya düşüyor.

Zamanın Ordu valisi, küçük sanayiciye akıl veriyor: Siz, demirci esnafı bir araya gelin dernek kurun ve bir dilekçe ile tahsis sırasına yazılın.

Çok değer verdiğim demirci Sabri Çelebi bu oluşumun başını çekiyordu, Ordulu demirci esnafına 4 ton demir tahsisi sağlandı. Tabii aynı tarihte Kabadüz DP ilçesi başkanına (...) daha fazla demir tahsisi yapılmıştı. Bu (şimdilik) konumuz dışında!

***

İmdi, benim yaşımda olanlar bu ülkenin, liberal politikalarla 70 cent’e muhtaç olduğu yılları iyi bilirler.

Bütün kavgalar bir yüzde 10 zenginlenirken, yüzde 90’nın giderek fakirleşmesiydi.  Böyle bir düzen sosyal devlet anlayışını yıkar, otokrasi tepenize çöker.

Demokrasi, ya da demokrasilerin olmazsa olmazı siyasi partilerdir.  Ülkede dirlik düzenlik  bozulmasın diye politika üreteceklerse bu politika Ecevit’in dediği gibi: “Hakça bir düzen” olmalı.

***

Fransa’da “sarı yeleklilerin”, ‘ akaryakıt fiyatlarına zam ve ağır vergiler dolayısıyla başlattıkları - protesto eylemini- şu ana kadar hiçbir siyasi partinin güdümüne almasına izin vermediler.  BİZ’i, Macron’la görüşmeye çağırılan ne sendikalar, ne de sol partiler temsil etmeye kalkışmasın, dediler.

***

Sözün özü:

Türkiye’deki 2014’deki “Gezi hareketinin” hâlâ siyasi bir ayağı oluşamamış olması, -var sayılanın da siyasi jargona uygun düşmediği- görüldüğüne göre; önümüzdeki yıllar liberal (kapitalist) ekonomilerin hızlı çöküşü görülecektir.

Sonunda ne olur?

Kahin olmaya gerek yok. Daha baskıcı, demokrasiyi dışlayıcı, milliyetçi duyguları gıdıklayıcı politikalar hızlanır.

Sosyal adalet, sosyal devlet, demokrasi derken, bunları değersizleştiren politikaların acı reçeteleri daha çok can  yakar.

İstemeyiz” demek yetmez.

İstemeyenler, demokrasi taleplerini her hâl ve şartta sürdürebilmelidirler.. 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar