Ordu
DOLAR18.6521
EURO19.6378
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Biri yapışıyor biri bırakıyor

CHP ile İYİ Parti’de yaşananlar gerçekten ibretlik.

Kemal Kılıçdaroğlu, tabanın olağanüstü genel kurul çağrılarını görmezden gelip sımsıkı koltuğuna yapışırken,  12 Ağustos’taki kurultayda aday olmayacağını açıklayan Meral Akşener, kararından vazgeçmemekte  o denli ısrarlı.

24 Haziran seçim sonuçlarının her iki muhalefet partisinde oluşturduğu sancı hala dindirilemedi. Oysa her iki partinin güçlü muhalefetine gereksinimimi var ülkenin. Umarım iç kavgalarını tez elden bitirir, enerjilerini ülke sorunlarının çözümüne yoğunlaştırırlar.

Genel Başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana dokuz seçim yitiren Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı 24 Haziran seçiminin ardından parti içinde ciddi muhalefet oluştu. Kuşkusuz Muharrem İnce’nin seçim kampanyalarındaki başarısı, partisinden fazla oy alması CHP Genel Başkanı’na karşı açılan bayrağın temel nedeniydi.

Delegelerin “olağanüstü genel kurul toplansın” çağrısıyla başlattıkları imza sayısının 600’ü aştığı, hatta yeterli sayıya ulaştığı belirtiliyor. Genel Merkez muhalefetin bu çağrısına hep restle karşılık vererek görmezden geliyor. Demokrat olduğu aşikar olan Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay taleplerini bir türlü kabul etmiyor.

Genel Merkez Yönetimi ile muhalefet arasında hiç de hoş olmayan, kalp kırıcı sözler ağızdan çıkıyor.  Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce için “kaba adam” diyebilecek kadar nezaketini bozabiliyor. Oysa, Tuncay Özkan’ı CHP tabanı Ergenekon davasında hapis yattığı sürece hep desteklemiş, arkasında olmuştu. Destekleyenler arasında bugün imza veren delege ve olağanüstü genel kurul talep eden partililer de vardı. Yeri gelmişken vurgulamakta yarar var. Çok büyük iddialarla politikaya atılan, büyük hedefler ortaya koyan Tuncay Özkan, bugüne dek iddialarına uygun bir vekillik yapamadı bana göre. Son kurultayda PM seçiminde en çok alarak, Genel Başkan Yardımcısı oldu. Bilmem belki de bir şekilde oraya atanmanın karşılığını ödüyor muhalefete ve Muharrem İnce’ye karşı keskin dil kullanarak.

Gerçekten Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu denli koltuğuna yapışıp, tabandan gelen talebi görmezden gelmesi yapısına, demokrat kişiliğine hiç yakışmıyor. Neymiş efendim yerel seçim öncesi olağanüstü kurultay toplanıp, parti zamanını, gücünü buraya harcayamazmış. Eğer istenirse eylül ayı içinde pekala toplanabilir, seçimler yapılır, yenilenmiş kadrosu ile CHP yerel seçimlere iddialı şekilde hazırlanır. Tabii burada niyet önemli. Oynamak istemeyen gelin “yerim dar” misali CHP üst yönetimi de hep yerel seçimi öne sürüyor, tabanın talebini karşılamıyor.

59 il başkanı ile 129 milletvekilinin olağanüstü genel kurula karşı çıkması son derece doğal. Çünkü, şu aşamada yönetimle ters düşmek istemez, yerlerini korumak isterler. Kemal Kılıçdaroğlu tarafından listeye konulan vekiller de genel başkana sahip çıkarak, bir anlamda borçlarını ödüyor. İnanın yarın seçim olup, yönetim değişirse ilk o il başkanları ve vekiller yanında yer alır. Politika işte böylesine ilginç olaylara gebe.

Şurası gerçek ki, CHP’de değişim ivedilikle gerçekleşmeli. Iskalanıp, iş başındaki yönetimle yerel seçimlere gidilirse, sonuç öncekilerden farklı olmayacak, hatta daha da kötü olacaktır.

Kemal Kılıçdaroğlu, ne kadar koltuğunu bırakmamakta ısrarcı ise çiçeği burnundaki Genel Başkan Meral Akşener, İYİ Parti’nin başına dönmemekte o denli kararlı. Girdiği ilk seçimde yabana atılamayacak oy alan Meral Akşener’in kararından dönmesi partisi kadar, siyaset ve ülke için elzem.

Eğer Akşener kararından geri adım atmazsa, İYİ Parti gücünden çok şey yitirir, belki de bölünmeler yaşanır. Hangi isim Genel Başkan olursa olsun Akşener’in oluşturduğu coşkuyu, rüzgarı bir daha yakalaması mümkün değil. Cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinden  düşük oy alsa da İYİ Parti’nin her zaman Meral Akşener’e ihtiyacı var. Bakalım kararından dönecek mi?

Demem o ki, CHP ve İYİ Parti iç kargaşayı bir an önce atlatıp, muhalefet görevine yoğunlaşmalı. Parlamenter sistemdeki kadar olmasa da yeni dönemde de güçlü muhalefet demokrasinin güvencesi teminatıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar