Ordu
DOLAR18.6516
EURO19.3335
ALTIN1051.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Birileri düğmeye mi bastı?

İYİ Parti’de ardı ardına gelen iki milletvekilinin istifası, “siyasette yeni arayışlar mı?” sorusunu akıllara getirdi.

Antalya milletvekili Tuba Vural Çokal ve Balıkesir milletvekili İsmail Ok’un “parti yönetimini suçlayarak istifa etmeleri gözleri kurulan ve kurulma aşamasında olan partilerin sağ blokta oluşturacağı yeni işbirliği olasılığına çevirdi. 5 vekilin daha İYİ Parti’den istifa edeceği savunulurken, 7 vekilin Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ya da Ali Babacan’ın kuracağı partiye geçebileceği dillendiriliyor.

İstifaları yakından izleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,  sürpriz şekilde“ MHP’nin Türk milletini kucaklamakta kapısı her zaman açıktır” diyerek istifacı vekillere bir anlamda  “bekliyoruz” mesajını gönderdi.

Daha önce İYİ Parti’ye İP diye seslenen Bahçeli’nin bu kez daha yumuşak üslup kullanması, “ İYİ Parti iyi günlerde olsunlar, tahriklere kapılmasınlar” sözleri dikkat çekici.  Bahçeli’nin İYİ Parti’ye karşı kullandığı sözlerinin altında istifacı vekilleri partisine katarak, yeni oluşacak ittifaklar karşısında sağ bloğu birleştirme amacı olduğu rahatlıkla söylenebilir.  Siyasette ince hesapları ile bilinen Bahçeli, eğer amacını gerçekleştirebilirse Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile Babacan’ın kuracağı partinin oluşturabileceği olası ittifak karşısında sağ bloğu birleştirerek elini güçlendirebilir. Cumhur İttifakı’nda ortağı Erdoğan’a karşı daha güçlü konuma gelir. Tabii bu öngörülerin ne denli gerçekleşeceği merak konusu.

İstifa edeceği savlanan 5 İYİ Parti’li vekilin ülkücü kökenden geldiği, MHP’ye geçebilecekleri yüksek sesle dillendiriliyor.

Kuşkusuz, istifalar Meral Akşener’i şoke ederken, Balıkesir milletvekili İsmail Ok’un gerekçesi hayli ilginç. Ok,  CHP’nin HDP ile ortak olduğunu, bunu kabul edemeyeceğini belirtti. Oysa, HDP’nin İYİ Parti’nin de ortağı olan Millet İttifakı’nı, yerel seçimlerde bazı bölgelerde CHP’li adayları desteklediği aşikar. Ok, şimdi bunu anımsayarak, CHP’ye sert sözler sarf ederek partisinden ayrıldı. İddialarına “Günaydın, şimdi mi öğrendin?” demek sanırım en uygun ifade olur.

Oysa, salvolar gönderdiği CHP sırf onun Balıkesir Belediye Başkan adayı olabilmesi için kendi adayı Ahmet Akın’ı Akşener’in ricası üzerine çekmişti. Ne var ki, Millet İttifakı’nın adayı olarak seçimlere giren Ok, AKP adayı karşısında kaybetti. Yani, bombardımana tuttuğu CHP onun için büyük özveride bulundu, kendi adayını yarıştan çekti. Bu gelişmeleri bilmezmiş gibi HDP ile ortaklığı öne sürdü ve partisinden istifa etti. Gerekçesini başka nedenlere dayandırsaydı daha inandırıcı olurdu. Ama bir kılıf hazırlamak için bundan iyisi olamazdı.

Demem o ki, Tuba Vural Çokal’ın teşkilat sorunlarını, İsmail Ok’un da CHP’nin HDP ile işbirliğini öne sürmesi akla uygun gelmiyor. Onlar, muhasebesini yapıp ayrılma kararını çoktan vermişler. Yolları MHP ile yeniden kesişir mi görüp öğreneceğiz. Ancak, Bahçeli’nin İYİ Parti’ye güzel dileklerde bulunması kafaları karıştırmıyor değil.

Meral Akşener’in istifalara yönelik 1997’deki DYP döneminde “Bir parmağın düğmeye bastığını, bu tür şeylerin yaşandığını” anımsatması hayli anlamlı. Acaba birileri de İYİ Parti için düğmeye mi bastı?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar