Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Birincilik bizi düşündürmeli

Önceki günkü gazetemizin manşet haberlerinden biri de “Ordu Birinci” idi. Allah Allah alttaki fotoğraf “kapatıyoruz” ve altında “tüm ürünler zararına satış” görünüyor.

Haberin içeriği, 2019 yılı 8 ayında açılan işyeri ile kapanan işyeri sayılarını veriyor. İstanbul, İzmir, Antalya, Samsun ve Bursa gemisini kurtaran iller sıralamasında başı çekiyor. Ordu, Rize, Aksaray, Yozgat ve Çorum gemilerini batıran tarafta. İstanbul’un birinciliği, koca mega kent, doğal kabul edilebilir. Ordu’nun birinciliği ise “vay benim köse sakalım” demek bile hafif kalır. 

***

Nüfusu artan, buna paralel olarak ekonomisi büyümeyen illerin kaderi bu… Ordu insanı artık tarımdan elde edilen gelirle karnını doyuramıyor. Türkiye’nin açlık sınırının altında (açlık sınırı 2 bin 58, yoksulluk 6 bin 706 Türk-İş’in Ağustos ayı rakamları böyle) 40 milyon nüfus var. Rahatlıkla bu listede de ön sıralarda olurduk. Bunu şuna dayanarak söylüyorum; Gurbetçi sayısı artıyor. Eğitimlisi iline dönmüyor, eğitimsizi de geçim derdinde ekmeğini taştan çıkarma peşinde... Altına hücum gibi, yatağını yorganını sırtlanan taşı toprağı altın diye İstanbul’a gidiyor!

Birkaç yıl sonra ilin nüfusundan fazla Ordulu İstanbul’da oturuyor, derlerse şaşırmam…

***

Bir ara kulağımı tırmalayan sesler duydum. Gazeteler de yazdı. Altınordu, Fatsa ve Ünye’de  “Yeni” Organize Sanayiler ihsas edilecekmiş. Buralarda 30 bin kişiye iş olanağı sağlanacakmış…

 Olabilir!

30 bin çalışan Ordu’yu kalkınmada öncelikli iller sıralamasında önlere çeker, göç durur. Kapanan değil açılan işyeri sayısında artış olur. Sıralamada öne geçeriz.

İş yerleri tek tek kapanırken, esnaf siftah yapmadan kepenk açıp kepenk kapatırken 30 bin istihdam haberi kimilerini sevindirebilir. Hep geriye gidecek değiliz ya, başarısızlıklarımızdan ders alarak, yeni ufuklara açılabiliriz.

***

Bazı şom ağızlar, büyük düşünüp büyük işler başarmayı sıradanlaştırmaya çalışıyor.

Hangi seçim öncesiydi unuttum. Gülyalı’ya 10 bin istihdam sağlayacak gemi yapım ya da söküm tesisleri kurulacaktı. Haber üzerine çevreciler dilleri döndüğünce karşı propagandaya başladı. Çok geçmeden bu proje dama kaldırıldı. Şimdi orada Ordu-Giresun Havalimanı var. 10 bin istihdam sözü unutuldu gitti. O, o zamandı… Şimdiki sayı tamı tamına 30 bin! Bu sayıda bir istihdam için seçilen yeni organize sanayi bölgeleri, ister misiniz yine çevrecilerin “yer seçimleri yanlıştı” propagandalarına kurban gitsin!

***

Ordu’da devlet yatırımı fabrika yok artık. Özel, güzel sektör yatırım yapacak, herkese iş olanakları sağlayacak…  Ordu Soya Fabrikası 118 işçi istihdam ediyordu, 60’lı yıllarda fabrika büyük bir iş kapısıydı. Keza Aksu Kağıt Fabrikası da Giresun ekonomisi için önemli bir devlet yatırımıydı.

Şimdi ne soya kaldı satılacak, ne de Aksu Kâğıt Fabrikası…

Görüyorsunuz, yine de deryada balık misali yaşayıp gidiyoruz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar