Ordu
DOLAR16.861
EURO17.6081
ALTIN980.51
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Birincilik depreme verildi

“Korona Virüsü Abartılıyor” haberi Çin’de bulunan Ordulu Yavuz Onay’dan gelince, bir rahatladım, bir rahatladım ki; ağız ve burun maskesini gazeteye girer girmez çıkarttım.

Önceki akşam uçakla İstanbul’dan Ordu’ya gelen Belgin kızımız da Havaştan iner inmez yüzündeki koruma maskesi çıkartıp, Otogardan eve kadar yürümüş…

Benim korumam sadece toplu taşıma aracı ile sınırlı kaldı. Neyse Ordulu Yavuz Onay’ın Korona virüsüyle ilgili haberlerin “Bilinçli olarak abartıldığını” söylese de, yine de siz siz olun korunma önlemi almaktan vazgeçmeyin.

Pekin’deki Türk elçiliğinin, 30 yurttaşımızı aileleriyle birlikte “Türkiye’ye göndereceğiz” deyince,  hazırlanan askeri kargo uçağı, tüm sağlık ekibi ve donanımıyla yola çıktı. Şu an bu 30 yurttaşımızı taşıyan uçağımızın Ankara Esenboğa havaalanına inip inmediğini bilmiyoruz.

Bildiğimiz sadece, uçak ekibi dâhil, tüm gelenlerin 14 gün karantina altında orada tutulacaklarıdır. 14 gün sonunda karantina bitecek, sağlığı bozulmayanlar evlerine gidebilecekler.

5-29 Şubat arasında Türkiye’den Çin’in dört iline uçak seferleri yapılmayacak…

Biz yine de, Türk-Çin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ordulu Yavuz Onay gibi “bilinçli olarak abartılıyor” diyenlerden olmayacağız, deprem gerçeğiyle yüzleşmeye devam edeceğiz.

Nedeni şu:

Küba 7.7 şiddetinde bir depremle sarsıldı. 5.8’lik bir depremde açığa çıkan enerji,  Türkiye’nin yüz yıllık enerjisini karşılayacak güçte ise, Küba depremi ABD’nin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak güçte imiş.

***

Katıldığım TÜR-ÇEP platformu toplantılarında Magma’da 6 bin derece sıcaklık var. Demek ki ölü bir dünyada değil, fokur fokur kaynayan bir dünyada yaşıyoruz.

Toprak yüzeyinde 16 derece, havada (atmosfer kabuğu altında ) ise 15 derece bir sıcaklığın daim olduğunu bilirsek, daha bilinçli yaşarız.

***

Türkiye Deprem Haritası, bu ara ekranlardan inmiyor. Kırmızı (sarı) kuşak, Orta Anadolu’daki birkaç il hariç ülke genelini kaplamış…

Keza, Ordu ili renklendirilmiş deprem haritası, biz sahilde oturanları 3’üncü derece bir kuşak içine almış.

Bu sevindirmesin, 1939 Erzincan depremi 417 insanımızın hayatını kaybetmesine, ayrıca büyük bir yıkıma neden oldu. (Tahıl Pazarı’ndaki dükkânımızın yıkıldığını, bekçi gelip haber verdi. İki ağabeyim ve (küçük adam) Mehmet Ağa dükkânı bakmaya gittiler. Babam (gece) evden çıkmadı.)

***

Düzeltme: “Deprem Vergisi”  başlıklı yazımızda “Deprem sigortası ile 34 milyar toplandı” dikkatsizliği üzerine “uyarıldım”!

Her ne kadar siyasiler: “Deprem vergisi olarak toplanan 34 milyar dolar ne oldu arkadaş” diye sorsa da, bizim bunu yazıya dökerken “Özel İletişim Vergisi” adı altında toplandığını bilmemiz gerekirdi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar