Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

Birlik Olmak

Bakıldığında çok güzel bir terim, birlik olmak… Her derde deva, her çıkılmaz sorunun çaresidir. Fakat her noktada birlik olmak mümkün mü, asla değil ve de olamazda. Bütün planları bunun üzerine yapmak asla bizi bir yerlere taşıyamaz. Çünkü o kadar çok düşünce tarzı var ki; hepsini tek yapmak kesinlikle mümkün değil. Burada şöyle bir yol izlenebilir; asgari müştereklerde birlik oluşturalım denirse bir yol alınabilir. Yapılması gereken gerçekte budur zaten. Kayıtsız şartsız her düşüncenin birlikteliği asla mümkün değildir.

Futbolun bileşenlerinin çok defalarca farklılaştığı ve farklılığın birbirlerine alternatif kurumsallaşmalara dönüşüp birbirine alternatif duruma geldiğini görmek çok zaman mümkün oluyor. Buda birliktelik olgusunu yozlaştırıp faydadan çok zarara yol açıyor görüntüsünde. Bu aşamada görev paylaşımında, paylaşamama zorunluluğunu ortaya çıkarıyor ki buda o yapının içinde bulunması gereken mücadele gücünün zayıflaması güçlerin bölünümünü getirmesi anlamında yutulması kolaylaşan bir lokma durumuna gelmesini sağlıyor.

İçinde bulunduğumuz süreçte ilimizde futbol kulüplerinin bir bölümünü kapsayan, futbol kulüpler birliği ve futbol dahil tüm amatör spor dallarının birlikteliğinin üst organı ASKF arasında yaşanılan çatışma ortamı içinden çıkılmaz bir kaosa doğru gitmektedir. Bu durum iki organın yaklaşımlarının hiçte müspet olmayan hal ve tavır içinde olması gelecekte bu ilde bir takım olumsuzlukları içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep olacak gibi duruyor. Bakıldığında iki kurumunda yasal fonksiyonlarının oluşması, birinin diğerini yasa dışı ifade edemeyeceğine göre bence asgari müştereklerde birlik olmak zorunluluğunu içermektedir. Çünkü iki kurumda futbolun varlığını yadsımadan fikir, plan, proje üretmektedir. Hiç biri de futbolu yok sayma diye bir plan içinde değiller.

Futbol profesyonel anlamda özerk diyebileceğimiz TFF adıyla oluşmuş bir yapıdır. Buna rağmen amatör futbol diğer amatör branşlarla birlikte bir çatı altına alınmış. Bu oluşumun futbolun gelişimi ve seyri anlamında olumsuzluğa sebep olduğuna karar veren bir gurup futbol adamının ayrışma talebinin sonucunda doğan bu talebi ASKF yönetimi olumsuz bakması bugün geldiğimiz bu acı tablonun önünde durmamızın sebebidir. Profesyonel kulüplerin TFF’ye rağmen oluşturdukları birlik tüm hızıyla işlevini sürdürürken, bizim ilimizde yaşadığımız tablo hiç de hoş değil. Benim bir spor adamı olarak bu noktada durmam gereken yanın her zaman futbolun gelişim ve çağdaşlığının yanıdır. İki kurumunda bir araya gelip birbirlerine alternatif değil de aynı yükün altına girmiş hammal gibi olduklarını idrak etmeleridir. Birlik olmak buysa böyle olunmalıdır. Asgari müşterekleri tespit edip onun etrafında hizmete devam edilmelidir. Yoksa kimin kazanıp kimin kaybettiğini yazmaya gerek bile duymuyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar