Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bitmeyen düşmanlık…

Temsilciler Meclisi’nde sözde “Ermeni soykırımı” iddialarını tanıyan kararın kabul edilmesi, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle yaptırımlar ile ilgili yasanın onaylanması  ABD’nin Türkiye’ye karşı bitmez düşmanlığını bir kez daha ortaya koydu.

Geçmişte yaşanan olaylar göz önüne alındığında NATO müttefiki ABD yönetimleri, hiçbir zaman gerçek dost olmadı,  Türkiye karşı riyakar tutumlarını hep sürdürdü. Johnson mektubu ile başlayan, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında silah ambargosu ile süren, Kuzey Irak’ta Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi ve S-400 füze kriziyle zirveye tırmanan sinsi düşmanlık zaman zaman yumuşuma eğilimine evrilse de son olarak Temsilciler Meclisi kararları ile  kendini gösterdi.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/PGY’ye desteğini esirgemeyen, 30 bin TIR silah yardımında bulunan Trump ve ABD yönetiminin Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin imzaladığı mutabakatın kağıt üzerinde kaldığı Temsiciler Meclisi’nin onayladığı yaptırım kararlarıyla görüldü. Bir yanda terör unsurlarını 32 kilometre derinliğe çekilmesine onay verecekseniz, diğer yanda Barış Pınar Harekatı ‘dan ötürü Türkiye’ye karşı ağır yaptırım öngören kararı kabul edeceksiniz. Böylesine çifte standart, böylesine ikiyüzlü politika izliyor ABD.  

Şaşkın başkan Trump’ın ülkede güç dönem geçirdiği, azledilme tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu aşikar. Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’ye yönelik alınan iki kararın Cumhuriyetçilerin ve Demokratların ezici oyu ile geçmesi bunu kanıtlıyor. Her iki kararın süratle ve kolaylıkla kabul edilmesi, Trump yönetiminin ciddi bir engelleme çabasında olmadığını gösteriyor. Yani, Trump, sözde Ermeni soykırım ve yaptırım kararlarının Temsilciler Meclisi’nde geçmemesi için çaba harcamadı. Zaten engelleyecek gücü de yok.

Üzerinde durulması gereken, Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler ve Demokratların Türkiye’ye karşı olan kin ve düşmanlıkları. ABD’nin dış politikasında ciddi görüş ayrılıklar taşıyan her iki kanat, söz konusu Türkiye olduğunda hemen bir araya gelip, düşman tavır sergileyebiliyorlar.

ABD Temsilciler Meclisi’nde sözde “Ermeni soykırımı” iddialarıyla ilgili karar en son 1984 yılında alınmıştı. Başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkeleri belirli aralıklarla bu koroya katılarak sözüm ona Türkiye’yi kınıyorlar. Ne zaman Türkiye ile bir gerginlik yaşansa hemen sözde “Ermen, soykırım” iddiasına sarılıyorlar. Sadece ABD değil, Avrupa ülkeleri de bu sözde savlar üzerinden Türkiye’ye yüklenmeye, köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar.

Eğer iddiaları doğru ise konuyu araştırmak tarihçilere ve bilim insanlarına düşer. Buna da yanaşmıyorlar, temcit pilavı gibi Türkiye’yi rencide edecek defolu iddialarını gündeme taşıyorlar. Açın arşivleri inceleyin. Temsilciler Meclisi’nin  son kararı ayıplarının son örneği.

O karara imza atanlar, 40 Türk diplomatın Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edildiğini bilmiyor, anımsamıyorlar. Biliyorlar da işlerine gelmiyor, göz ardı ediyorlar.  Cumhuriyetin 96. kuruluş yıldönümünün kutlandığı  bir günde ABD Temsilciler Meclisi’nin küstah kararı kabul edilemez. Bir soykırım varsa, deniz aşırı ülkelerdeki işgallerine, emperyalist emellerine açıklık getirmeliler.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar