Ordu
DOLAR13.6197
EURO15.1671
ALTIN785.9
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

BİZE NE AMERİKA'DAN?

ABD kalleştir, ikiyüzlü ve sinsidir. Her seferinde Türkiye'nin gelişimine takoz koymak, sosyal ve ekonomik sahadaki işlerini var gücüyle engellemeye çalışmaktadır. 1980'de 12 Eylül darbesinin arkasındaki ABD, bugün ülkemizin can düşmanı terör örgütlerini yönetiyor. Türkiye'nin, sınır güvenliği için Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü terör temizliğinde bölgedeki terör örgütlerine binlerce tır silah gönderen Washington'un, Türkiye ile dayanışma göstermek yerine, terör örgütüne hizmet etmeyi tercih etmesi hangi insani ve ahlaki değere sığar?

Türkiye'ye ekonomik yaptırım uygulama tehdidini küstahça dile getiren bu zalim devlete iki uçak dolusu sağlık malzemesi gönderilmesi doğru bir karar olmamıştır. Senelerce aynı piyesi izlediğimiz halde yine izahı güç bir şekilde her defasında kendimizi oyuna kaptırıyoruz. Vatandaş parasıyla maske, eldiven satın alıyorken, kimisi fanilasını yırtıp yüzüne maske yapıyorken iktidarın Amerika dahil batılı ülkelere eşya göndermesini Türk milleti yadırgamıştır. ABD'nin Türkiye'nin hayrına yaptığı hiç bir iş gördünüz mü? Washington yönetimine şirin görünmeye lüzum yok. 1950'li yıllardan beri süren bu saçma tiyatrodan sıkılmak gerekmiyor mu artık? Bu bağışın Türk Amerikan ilişkilerini güçlendirecek zerre kadar katkısı olmayacaktır. Domuzdan post, Amerika'dan dost olmaz.

Ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasi gelişimi ve geleceği kesinlikle ABD'ye bağlı değildir. Günah galerisi tıka basa dolu ABD ile ilişkiler ayıyla oynaşmaktan farksızdır. Sözde müttefikin Türkiye'den götürdükleri bize getirdiklerinden daha fazla. Türkiye, bir an evvel bugüne kadar ABD 'müttefikliği' cıvıklığını sürdürmedeki siyasi iradesinden vazgeçmelidir. Türkiye'ye karşı uluslararası her sahada hasmane tutumunu sürdüren ABD zihniyetine karşı 'bir' ve 'diri' politikalar üretmeliyiz. Parasını ödediğimiz uçakları bile teslim etmiyorlar. Bu yamuklara mı malzeme yolladık? Her türlü sosyal, ekonomik, sağlık vs. yardım ve bağış önceliği daima ve sadece aziz Türk milletine olmalıdır. Askere çağrılan, vergisi toplanan, seçim zamanında oy talep edilen Türk halkının 'birinci' olma özelliği sarsılmaz bir hakikat iken Amerika'ya gönderilen malları 'insani yardım' diye sunmak ancak saflıkla izah edilebilir. Salgının başlangıç etabında Çin'e tıbbi malzeme gönderilmesini sadece hatırlatarak geçiştiriyorum.

Önemli şeyleri bilmek hakkınız. Devletler için uyku bir düşüş, uyanıklık bir çömelmedir! 'Kulağı olan duysun', Amerika; denizin dalgasına benziyor. Dalga geldiğinde kumu önce yüzeye çıkarır daha sonra dibe batırırsa nasıl, kalleş Amerika da 'dost' saydığı ülkeyi mutluluktan göklere çıkarır. Ta ki, sahtekarlığı anlaşılana kadar. Sonrası dibe çöküş! Söyleyeceklerim bu kadar...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar