VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Bizi israf batıracak!

Hiç düşündünüz mü? Her gün kaç milyon aziz ekmeği çöpe atıyoruz! Şu israfa bakar mısınız? Bundan dehşeti son kırk yıl içinde milyarlarca doları lüks yapılaşmaya harcadık. Sanayi, üretim, ticaret ve tarıma yönlendirilmesi gereken sermayemizi betona gömdük! Birçok gelişmiş ülke küçük evlerde yaşarken biz kaldığımız evleri hiç bir zaman beğenmedik. İkinci hatta üçüncü ev almayı marifet zannettik. Lüks konut biriktirmek yerine  üretime girişilmedi. İmkanı ve sermayesi olan saray yavrusu meskenlerde oturmak istiyor.

Otomobil, yakıt konusunda da israf had safhada. Dünyanın, fert başına düşen millî gelir payı bakımından en zengin ülkesi Norveç’te bizdeki kadar pahalı, lüks, israflı otomobil yok. Ülkemde bir kısım insan otomobili ihtiyaç olmaktan çıkartmış, statü haline getirmiş. Ya cep telefonu çılgınlığına ne demeli? Yeme içmemizde de devasa israf var. Giyim kuşama harcanan paranın sonu gelmiyor. Devletin, belediyelerin, kurumların lojmanları da birer israf abidesidir. Resmî lüks ve son model araçlar ayrı bir dert… Kızılırmak benzin aksa bu araçların yakıt tüketimine dermanı yetmez.

Ekilip biçilmeyen araziler israf değil mi? Kimse yazdıklarımı çarpıtmasın. Ev, araba, telefon alınmasın demiyorum. Hesaplı, ölçülü olunsun diyorum. Ha şunu söyleyenler çıkar. Lüks"ün hududu nedir? Neyi lüks sayacağız? Zengin de olsan tevazu içinde yaşayacaksın; servetini doğru işlere harcayacaksın. Tasarruf, kanaat, iktisat zihniyetine ne oldu?

Türkiye, sömürgeci sistemin hedef seçtiği ülkedir. Borçlandırmaya dayalı lüks tüketim bu mekanizmanın temel parçalarını oluşturuyor. Sistem 'kurban' ülkeye bol bol harcamaya imrendirerek işlemeye başlıyor. Kredi ile borçlandırma mekanizmanın diğer parçası. İsraf öyle bir noktaya gelmiş ki, yalnız devlet değil özel sektör, hatta hepimiz israf batağına batmış durumdayız. Türkiye’de israf  tam bir çılgınlık, felaket şeklini almıştır. Buna itiraz eden, israfı savunan var mı?

Türk milleti bankalara teslim oldu! Her şeyin her çeşit kredisi var. Krediye endeksli şatafatlı hayat sürme takıntısı tam gaz sürüyor. Bu sakıncalı eğilim çizgisi günden güne yukarı tırmanıyor. Daha ne yazayım! Bana göre bu işin sonu sefalet! Umarım şu yazı bir çıkış noktası olur...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar