Ordu
DOLAR18.6327
EURO19.4725
ALTIN1054.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bizim Tarkan…

Ne denli doğru bilemem, Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu için “Bizim Tarkan” nitelemesinde bulunmuş.

Siyasi iradeye yakın Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi,  Milliyet gazetesi yazarı Zafer Şahin’in köşesinde bir süre önce Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’ndan “Bizim Tarkan” diyerek söz ettiğini anımsatarak, ikili arasında gizliden cumhurbaşkanlığı adaylığı yarışı yaşandığını bir kez daha ifade etti.

Abdulkadir Selvi, son günlerde sürekli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını, buna bağlı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu yöndeki dinmeyen tutkusunu köşesine taşıyor. Hatta o denli ve iddialı ki,  ikili arasında ciddi anlamda karşıtlık olduğunu ileri sürüyor. Tabii, kendisine gelen bilgiler doğrultusunda iddialı görüşlerini kaleme alıyor. Sanki, CHP muhabiri gibi yazılarını yazıyor. Bilinen bir gerçek var o da, Cumhur İttifakı adayının Recep Tayyip Erdoğan olduğu, Millet İttifakı adayının ise henüz belli olmadığı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli kez yaptığı açıklamalarla İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarından birinin cumhurbaşkanı adayı olmasına olumlu bakmadığını ifade etti. Gerekçesini ise her iki ilin belediye meclislerinde çoğunluğun Cumhur İttifakı’nda olduğunu, İmamoğlu veya Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın aday gösterilmeleri durumunda belediye başkanlığı koltuğuna AKP veya MHP’den bir ismin oturacağına bağlıyor.  Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği gibi İmamoğlu veya Yavaş’tan biri aday olursa, belediye meclislerindeki tabloya göre başkanlık Cumhur İttifakı’na geçecek.

 Ayrıca, her iki başkanın asıl görevinin Ankara ve İstanbul’a hizmet etmek ve bunu yerine getirmek zorunda olduklarını düşünüyor Kılıçdaroğlu.

CHP Genel Başkanı’nın açıklamaları Mansur Yavaş’tan çok, Ekrem İmamoğlu’na, “adaylığı aklından geçirme” mesajı aslında. Tabii, içten içe Millet İttifakı’nın ortak adaylığını düşleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Kılıçdaroğlu’nun mesajını nasıl algılar bilemem. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in desteğini gören, HDP tabanından oy alabileceğini hesaplayan İmamoğlu, kolay “pes” edeceğe benzemiyor.

Bu durumu gözleyen Abdulkadir Selvi ve Zafer Şahin gibi iktidara yakın yazarlara Millet İttifakı’nın adayları üzerinden yazı konusu çıkıyor, köşeleri CHP’nin ortak adayı üzerine yoğunlaşıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun son günlerdeki açıklamaları (Helalleşme hariç), sabahın erken saatlerinde üretici ve tüketicinin ayağına giderek sorunlarını yerinde dinlemesi, halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılara daha fazla eğilmesi “Kılıçdaroğlu, CHP’nin adayı olacak” görüşlerine yol açtı. Aslında ana muhalefet partisi başkanının yapması gerekenleri yerine getiriyor Kılıçdaroğlu. Diğer bileşen partiler ve görüşmeler sonunda ortak adayı saptanacak Millet İttifakı’nın.

Eğer doğru ise Kılıçdaroğlu’nun “Bizim Tarkan” diyerek bir anlamda popstar yakıştırmasında bulunduğu Ekrem İmamoğlu, kolay kolay  tutkusundan vazgeçecek gibi değil. Lakin, önümüzdeki günler yaşanabilecek gelişmeler sonucunda çok farklı bir aday ismi ortaya çıkabilir.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar