VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

reader

BODRO VE HESAP PUSULASI İMZALATMA TARİH OLDU! NASIL MI?

Günün gerekleri doğrultusunda gelişen dünyaya hayatımızın her aşaması ayak uydurmak zorunda kalıyoruz.

Bundan en az 10 yıl evvel ilk E-DEVLET projesinin açıklandığı yıllarda, bugün yaşadığımız E-BEYAN-E BİLDİRGE -FATURA –E ARŞİV –E  İRSALİYE –E MAKBUZ gibi  daha birçok E kavramlarını hayal bile edemez İken hepsini yoğun bir şekilde yaşar olduk.

Özellikle pandemi döneminde E - DÜNYA  hayatımızın bir parçası oldu.

Bugünde, sizlere henüz çok kullanmadığımız fakat yakın zamanda sıklıkla tanış olacağımız KEP’den (Kayıtlı Elektronik Posta)  kısaca bahsetmek istiyorum.

KEP, elektronik iletilerin, gönderimi ve teslimatı da dâhil olmak üzere kullanımına ilişkin olarak hukukî delil sağlayan, elektronik postanın nitelikli şeklidir. KEP sistemine ilişkin hizmetler Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcılar tarafından verilmektedir.

 Elektronik Tebligat Yönetmeliği’nin “Elektronik tebligat hizmetinden yararlanma“ başlıklı 7’nci maddesi uyarınca,Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlereelektronik yolla tebligat yapılması zorunlu olacağından, tebligatların elektronik yolla yapılabilmesi için bu nevi şirketlerin elektronik tebligata elverişli kayıtlı elektronik posta adresi edinmeleri zorunludur. 

KEP’i işletmenizin yapacağı tüm yazışmalarda kullanabilirsiniz. Bu sayede yapılan her yazışma kayıt altına alınmış işletmeniz için hukuki bir delil niteliği kazanmış olur.

Örneğin; İş kanunu gereğince her ay işçilerinize imzalatmak ve bir nüshasını vermek zorunda olduğunuz BODRU ve HESAP PUSULASI’nı artık KEP üzerinden çalışanlarınıza gönderebilir ve tüm yasal yükümlülüklerden kurtulabilirsiniz. Bununla kalmayıp çalışanlarınızla yapacağınız tüm yazışmaları (izin bildirimi, ihtarname, iş güvenliği, tutanaklar, çalışma usul esasları vb.)  KEP üzerinden yapabilirsiniz.

Bitti mi? Bitmedi. İşletmenizin Mal alıcı, satıcıları ve muhatapları  ile yapacağınız tüm yazışma ve mutabakatları,  noter üzerinden yapılması gereken yazışma, tebligat, ihtarname vb. aklınıza  gelebilecek tüm yazışmaları KEP üzerinden Yapabilirsiniz.

KEP kullanmak işletmenize Zaman, emek, güvenlik, kalite ve Sermaye kazandıracaktır. Böylece sizler daha fazla işinize odaklanıp, zaman ayırıp yarınlarınıza güvenle bakacaksınız.

Güvenli yarınlar için ‘DEĞİŞEN Dünyada DEĞİŞİMİ Yakalayınız’ KEPSİZ kalmayınız  dileğiyle…

                                                                                  Mali Müşavir Bağımsız Denetçi

                                                                                                  Gökhan Şahin

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar