Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Halil ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Mail: [email protected]

Bölgesel incelme

Bugüne kadar yaptığım konferanslarımda ve yakaladıkları her yerde insanların şu sorusuyla karşılaşıyorum; “Halil hocam oram çıktı, basenim fırtladı, bu büyüyen karnım ne olacak?”

Öncelikle sizlere bölgesel incelme diye bir olgunun olmadığını, buralardaki istenmeyen görüntüye alınan fazla kalorilerden dolayı biriken yağları ve egzersizden, hareketten yoksun bir yaşam nedeniyle gevşeyen kaslardan kaynaklandığını belirtmek isterim.

Siz istediğiniz kadar mekik veya basen hareketleri, makinelerde egzersiz yapın veya pahalı lüks güzellik salonlarında ihtişamlı aletlerin altına yatın, bölgesel incelemezsiniz. Egzersiz yaptığınızda vücudumuz en son aldığı, depoladığı yağı ilk önce yakar, deriye yakın olan çok çok önceleri aldığınız yağları da en son yakar.

Diyelim ki bir yıl evvel depoladığınız yağ deriye yakın durmakta ve son depoladığınız yağlar kaslarınıza çok yakın. (Karın kasları ile epidermis deri kısmı arasında) çalıştırılan kaslar kendine en yakın yağları kılcal damarlar (Kapiller) vasıtası ile çekip alırlar ama bunu yalnızca kalça, basen, karından değil vücudumuzun her yanından çekip kanda serbest yağ asidi olarak yakar ve enerji olarak kullanırlar. Böylelikle diyet ve bilimsel egzersizlerle yavaş yavaş tüm vücudunuz incelmeye ve güzelleşmeye başlar, sizde beğenilmeye…

Bu tip sorularla o kadar sık karşılaşıyoruz ki, bazen bu tip bilgi kirliliğine sebep olanlara kızmıyor değiliz. Konunun çok ticari olduğu ve bazı firmalar tarafından pompalandığı bilinmekte, özellikle “Gelin sizi bölgesel inceltelim” diyen güzellik salonları tarafından.

Parasını bu yolda harcayacak zengin hanımlara bir sözümüz yok, bu firmalar ekmek yemek zorunda ama siz normal bütçe ile geçinmeye çalışan hanımlara, beylere asla paranızı sokağa atmanızı tavsiye etmem.

Zayıflama çayları mı,  onlar yalnızca idrarınızı zenginleştirir, cüzdanınızı zayıflatırlar…

***

Visceral ve Subcutanous yağ... Bazı çarpışmalı sporlarda (ABD futbolu, sumo güreşi, uzun soğuk suda açık deniz yüzmeleri gibi) çarpışmadan aldığımız darbeden ve soğuktan bizleri korurlar. Bir bayan olarak, zıplarken, koşarken yağlarınız bıngıl bıngıl sallanıyorsa, bilin ki fazla deri altı yağı taşıyorsunuz…

Ben vücut yağsız dokularımızı, kuma düşüp üstü kumla örtülüp görünmeyen altına benzetirim, onları, yağları atıp kurtulmadıkça altındaki kıymetli madde (kaslar) asla gözükmez, güzel hatlarınız belirginleşmez.

Bir bayan olarak baseninizi çimdikleyin, parmaklarınız arasına 3,5 santimden fazla yağ geliyorsa basenleriniz çok yağlı demektir. Arka kol  (Triceps) kasını çimdiklediğinizde bu yağ kalınlığı 2,5 santimi geçmemeli ve karın altı yağları da aynı şekilde kontrol edilmeli.

Ailecek spor yapma kültürü hepimizde oluşmalı. Artık hareketsizliğin hastalık, egzersizin ise ilaç olduğunu bilmeyen kalmadı gibi... Neden aldığınız fazla yağlı kiloları, sarkmaları çöpe atmıyorsunuz? Hem de en emin ellerde... Belki de konusunda profesyonel olmuş bir antrenör ile egzersiz ve spor yapmak isteyebilirsiniz.

Sizler de hastane köşelerinde, oranıza buranıza sondalar, serumlar takılı birilerini size ziyarete gelip, yardım etmelerine muhtaç olmamak için önce egzersize başlayın sonrada şu kahrolası sigarayı bırakın!

Eloğlu hem canımızı alıyor hem de paramızı!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar