Ordu
DOLAR9.6153
EURO11.2377
ALTIN554.27
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

Boncuk gözlü komşuma veda

Kederdeyim dostlar, yastayım. Tarif edilmez acılardayım. Nasıl yazsam, nereden başlasam bilemiyorum… Hemen bitişiğimdeki iş komşum, kardeşim, yeğenim, babası merhum Sadık Alp ağabeyimin bana emaneti, benim elim, ayağım, gözüm, kulağım ve kendimi emanet ettiğim öz oğlum kadar sevdiğim Kamil Ersin Alp’i elim bir trafik kazasında yitirmenin acısı yüreğimi dağlıyor.

Bunları dile getirip yazıya dökmek çok zor be dostlar. Küçüklüğünü Sadık ağabeyimin eski fotoğrafçı dükkanının vitrinine koyduğu hep o fındık harmanında göceğin içindeki fotoğrafıyla hatırlarım onu…

Okudu, memleketine hizmet için baba mesleğini gururla sürdürüyordu.

Ben de dokuz yıl önce tesadüfen gazeteciliğe karar verince onun iş yerine bitişik büromda komşu oldum, tıpkı rahmetli babasıyla görüştüğüm gibi… Sanki benim editörümmüş gibi yaptığım tüm haberleri, yazdığım yüzlerce köşe yazılarımı ilk ona okurdum. Çok güzel olmuş ağabey dedikten sonra gazeteye gönderirdim.

Daha sonra da yine onun onayı ile Ata Alkan, Ümit Karakaya ile beraber kurdukları Vona’nın Işıkları platformunda yayınlıyorduk.

Acı bir gerçek var ki; o artık yok. Şimdi nasıl olacak çıkamıyorum işin içinden. O benim sırdaşım, ben de onun sırdaşı idim.

Ölmeden bir gün önce İsmail Ağa Konağı ile ilgili Emel kardeşimin bir paylaşımıyla ilgili beni çok kızdırmıştı. Bana; ‘Ağabey haberi senden önce dillendirdi diye mi ona kızıyorsun. Alemsin valla’ dediğinde ona yükselmiştim. Sonra gülüşüp beni rahatlatmak amaçlı çayımı söylemişti.

Evet, boncuk gözlüm artık yok.

Allah’ım seni yanına aldı. İnşallah en güzel makamlarda olursun. Rahmetli babanla koyun koyuna oldun.  Şayet ölürsem orada da sana komşu olacağım. Nurlar içinde uyu boncuk gözlüm.

Yalnız şunu da bilmeni isterim sevgili yeğenim; birkaç gün oldu sen yoksun ya Düz Mahalle 50. Yıl Caddesi esnaflarının boynu bükük kaldı. Sen yokken burada yüzler artık gülmüyor. Sokağımızdan geçen insanlar senin iş yerine bakarak geçemiyorlar. Başlar hep önde… Her yer yasta, her yer hüzün içinde…

Senin yokluğunda şuna şahit oldum; ne çok sevenin varmış… Kadınlar, kızlar, anneler, babalar. Seni tanımayanlar, hiç görmeyenler fotoğraflardaki gülüşünü görünce seni çok sevdiler. Camiler, meydanlar senin aşkına doldu taştı. Ömrüm oldukça seni unutmayacağım, unutturmayacağım. Muhabbetine doyamadığım, yokluğuna alışamayacağım, evlat yerine koyup sevdiğim elveda boncuk gözlüm.

Mekânın da yüreğin gibi aydınlık olsun, öpüyorum gözlerinden. Ruhun şad olsun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar