Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Boşuna Uğur Dündar Olunmuyor

Yılların deneyimli gazetecisi ve televizyoncusu Uğur Dündar’ın tartışma programında moderatörlüğü niye kabul etmediği ve kaygılarının haklılığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki programı yöneten İsmail Küçükkaya’ya Cumhurbaşanı Erdoğan ve  iktidar yetkililerince yapılan eleştiriler siyasetin gündemine oturdu.

Küçükkaya, program öncesi  Ekrem İmamoğlu ile bir otelde görüşmesinden ötürü AKP tarafından  adeta topa tutuluyor, ağır dille eleştiriliyor.

Geçtiğimiz pazar gecesi bana göre yavan bir havada gerçekleşen tartışma programı iki adayın karşılıklı sevgi ve saygısı üzerine sonlanmış, hatta aile fotoğrafı bile çekinilmişti.

Ne olduysa iki günün ardından İsmail Küçükaya’nın The Marmara Oteli’nde Ekrem İmamoğlu ile yaptığı görüşmenin görüntüleri sosyal medya ile gazete ve televizyonlara düştü. AKP’li yetkililer bu görüşmenin etik olmadığını, Binali Yıldırım’ın pas geçildiğini belirtti.

Moderatör İsmail Küçükkaya ise Binali Yıldırım’ın danışmanları ile telefonda görüştüğünü vurgulayarak,  İmamoğlu’na önceden soruları vermesinin söz konusu olmadığını belirtti. Program öncesi bir hayli heyecanlı ve gururlu olan İsmail Küçükkaya, bir anda eleştiri oklarının hedefi olmasının şaşkınlığını ve üzüntüsünü yaşıyor, kendisine “kumpas” kurulduğunu dile getiriyor.

Anlayacağınız,  İsmail Küçükkaya, Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasında şiddetli  “görüşme tartışması” yaşanıyor. Tabii, kamuoyu her iki tarafın açıklamalarını dinleyerek kanı oluşturmaya çalışıyor. Ancak, programdan beklediğini bulamayan AKP tarafı, oteldeki görüşme üzerinden İsmail Küçükkaya’ya yüklenerek 23 haziran öncesi“ haksızlık yapıldı” söylemi ile algı yaratarak puan toplamaya çalışıyor.

Aslında, İsmail Küçükkaya’ya “evet “diyen ve onaylayanlar kendileri. Şimdi  görüşme üzerinden yeni tartışma yaratılıyor, Ekrem İmamoğlu’na yükleniyorlar.

Eğer gizli kapaklı bir görüşme amaçlansaydı, Taksim’in göbeğinde herkesin görebileceği bir otel mi tercih edilirdi Allah aşkına?

Ayrıca o görüntülerin izin alınmadan otel yetkilileri tarafından verilmesi, servis edilmesi etik ve şık olmadı. Özel hayatın gizliliğini deşifre edilmesi anlamına  gelen bu tavır kamuoyunda hoşnutsuzluk yarattı.

Otel odaları, salonlar ve asansörlerde kişilere ait görüntüler ancak savcının ve polisin talebi ile verilebiliyor. The Marmara Oteli yöneticileri neyi hesap etti de  İsmail Küçükkaya’nın görüntülerini servis etti anlamak mümkün değil. 

İşte olacakları, başına gelecekleri hesap eden deneyimli isim, usta gazeteci Uğur Dündar, kendisine teklif edilen moderatörlük görevini “ kaygılarım var” diyerek geri çevirmişti. Dündar, program sonrası olası ağır eleştirilerin, saldırıların olabileceğini yılların birikimi ve daha önce yaşadığı acı tecrübelerin ışığında öngörerek öneriyi kabul etmedi. Kaygılarında haklı olduğu yaşanan tartışmalarla netleşti.

 Tecrübe, yaşamın iyi ve kötü yanlarını, çirkinlikleri ve güzelliklerini yıllar boyunca yaşayarak zahmetle ediniliyor.  Duayen Uğur Dündar  bunu en fazla yaşayan, gören, hisseden, duyan, deyim yerinde ise feleğin çemberinden geçen  başarılı bir gazeteci. İşte bundan ötürü sevilip, sayılıyor.

Demem o ki, bir çırpıda Uğur Dündar olmak öyle kolay değil.

Mesleğinin baharındaki diğer meslektaşımız İsmail Küçükkaya’nın bu tecrübeleri  edinebilmesi için alacağı daha çok yol var. Son tartışma programı üzerinden yapılan eleştiriler umarım kendisi için acı bir deneyim olur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar