Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Botanik Park

Durun, durun... Hemen celallenmeyin... Pazar yazıları genellikle “çevre ve doğa” üzerine olur.

İmdi bu taahhüdü bırakıp, efendim işsizler arasına son 10 ayda yeniden katılanların sayısı 700 bine ulaşmış... Buna diğerlerinin sayısı olan 200 bini de ekleyin... Aramıza, 900 bin işsiz daha katılmış...

Hoş gelmişler, sefa getirmişler desem, bana yakışmaz. Doğru da olmaz!

***

Bu madalyonun bir yüzü. Görünmeyen yüzü... Görünen yüzü, Hazineden Sorumlu Bakan Berat Albayrak Ordu’ya geldiğinde söyledi. Biz de “ayrıntı” köşemizde değerlendirdik.

780 bin işsizimiz (Türkiye  genelinde) işe yerleştirilmiş... Ayrıca bununla da yetinmedik: Altınordu Karaağaç mahallesinde kurulacak üçüncü organize sanayi ile  Ordu’da 30 bin kişiye iş olanağı sağlanacağını, en yetkili ağızlardan duyurulduğunu yazdık.

Görüyorsunuz; tarafsız ve mesafeli kalarak, olanı da, ileride olacak olanı da yazıyoruz.

***

Efendim, TÜİK devletin saygın bir kurumu... Açıkladığı işsizlik (yani, ben işsizim diyen ve kuruma başvuruda bulunanların) rakamı 2019 sonu itibariyle yüzde 14 olarak veriyor. Bunun yüzde 27,5 genç işsizlermiş...

Politikacılar, tabii iktidar partisine muhalefet eden, muhalefet partileri şu ilaveyi yapıyor:

“Bu da gösteriyor ki, her dört gençten biri işsiz”!

Şimdi bendeniz kalkıp, kırsal kesimde işsiz ama kendini bağ ve bahçesi olduğu için işsiz saymayan şu kadar insanımız daha var desem, kimin değirmenine su taşımış oluyorum? Muhalefetin!

***

Bakınız;

Kayıt dışı işsizleri ilave edenleri... Ülkenin çalışacak yaştaki nüfusunun yarısının işsiz, diyenlerin sözlerini de buraya alırsak; nüfusumuzun 20 milyonu yoksulmuş... Nasıl anlaşılmış  asgari ücretin altında kazanıyorlarmış...

Her gün böyle bir medya bombardımanı altındaysanız, sağlık sorunlarınız artar.

***

Diyeceğim o ki:

Sağlık sorunlarımız daha artmadan şu şehir hastanesini, Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapalım.

Şehir Hastanesi için tahsis edilen 116 dekar orman  fidanlığını da Sağlık Bakanlığı’ndan geri alıp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrini sağlayalım.

Soru bu, sorun bu..!

Bakanlıklar arası bu geçiş genlik sağlandıktan sonra kolayı var...  Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, devreye girer, kentin akciğerlerine ne yapılacağına karar verir.

 Bizim gönlümüz tekrar Botanik Park!

Olur veya olmaz, bilemem...

Dilerim, “yeşil kalsın” diyenler kazanır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar