Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

BOTANİK PARKA ACİLEN SAHRA HASTANESİ KURULSUN…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı illerdeki yoğun bakım doluluk oranları ile ilgili açıklamaları, Sayın Bakanın açıklamaları içinde bulunduğumuz durumun vahametini gözler önüne sermiştir. Ordu’muzda bulunan yoğun bakım yataklarımızın yüzde 75.98’i doludur.   Ordu’muzda toplam 70 yoğun bakım yatağı bulunmaktadır. Şu an için 53 hastamız yoğun bakımda tedavi edilmektedir. Bu oran ülkemizde yoğun bakım doluluk ortalamasının hayli üzerindedir. Ayrıca yoğun bakımda tedavi gören hastalarımızın yüzde 44,12’si entübe olmuş durumda. Diğer illerdeki yoğun bakım doluluk oranlarına baktığımızda ülkemizde maalesef 4. yoğun bakım yatak doluluk oranına sahibiz. Hatta Ankara, İstanbul ve İzmir’in bu anlamda önüne geçmiş durumdayız. Büyükşehirler arasında yoğun bakım doluluk oranında Sakarya’dan sonra 2.sırada olmamız tehlike çanlarının Ordumuz açısından çaldığının en net kanıtıdır.

 

Ordu’muzda hastane yetersizliği en önemli sorunlarımızdan bir tanesi. Salgın dolayısıyla bu sorunumuzun ne kadar önemli ve ivedilikle çözülmesi gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Yoğun bakım yatak doluluk oranlarımız bize gösterdi ki Ordulu hemşerilerimizin sağlık sorunlarının çözülmesi ve hastane probleminin halledilmesi için daha modern, gelişmiş teknolojilerle donatılmış, hekim sayısının ve yatak sayısının yeterli olduğu bir hastanenin yapılması gerekliliği kaçınılmazdır. Tıp Fakültemiz var ama maalesef Tıp Fakültesine bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanemiz yok. Sağlıkta çağ atladık diyen iktidar sağlıkta resmen sınıfta kalmıştır.

 

O yüzden bizim önerimiz Ordu’ya yoğun bakım yatak sayısını acilen artırılmasıdır. Onun için İstanbul’da ve Mersin’de kurulduğu gibi Civil Irmağı yanındaki botanik parkın bir bölümüne tek katlı yatay mimari şeklinde prefabrik elemanlardan bir sahra hastanesi kurulmasıdır. Bu hastanenin bir kesimine ambulans helikopter pisti de ve geniş bir otoparkta yapılmalıdır.

 

Diğer bir önerimizde şu anda Kirazlimanı’nda atıl duran Ordu Üniversitesine bağlı eski Dişçilik Fakültesinin acilen pandemi hastaları için 50-60 yataklı bir yoğun bakım merkezi haline çevrilmesidir. Bu girişimler için ilimizin Valisi, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri ortak bir heyet oluşturup acilen vatandaşların içinde bulunduğu bu sorunu çözmek için  el atmalıdırlar. Yıllardır Ordu’ya hak ettiği sağlık yatırımlarının gelmesini beklemek için artık vakit kalmadı. Biriken bu sorunların çözmek için gösterdiğimiz için siyasi ve mülki irade beyanı yeterlidir.. Bu devlet ve bu millet bununda altından kolayca kalkar. Gerisi kolaydır. Yeter ki istensin…

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar