Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

BOYKOT

Boykot, bir işi bir davranışı yapmama kararıdır.

En büyük boykot Amerika’nın 1999 yılında Rusya’ya buğday satmama kararıdır. Şimdilerde ise Çin mallarına boykot çağrıları var.

Türkiye böyle bir boykot kararı alamaz; nedeni de çok açık: 20 milyar dolarlık ithalatımız Çin’den… Çin’in Türkiye’den ne aldığını bilmiyorum ama 1 milyar dolarlık ihracatımızı düşünürseniz, 20’de 1’lerdeyiz. Devede kulak!

Bu nedenle Çin mallarına boykotumuzun başarı şansı yok.

***

Gazetelerin, dergilerin, kitapların, defterlerin ana girdisi olan kâğıt Çin’den geliyor!

Demek ki yazılı medyanın ana girdisi Çin malı. (Teknoloji, telefon, güneş enerji panelleri Çin’den…)

Vazgeçilmemiz sadece Çin değil; Rusya’da bu aileye dâhil! Doğalgaz başta olmak üzere kullandığımız enerjinin yüzde 65’i Rusya’dan…

Sudan meselelerle papaz olsak da, yüzümüzü Doğu’ya döndüğümüz halde, Avrupa ülkeleri de ticari bakımdan vazgeçilmezimizdir.  Arada bir papaz olsak da İsrail, bizim tohum ambarımızdır.

***

Soru şu: Boykot, yazılı/görsel medyaya yapılır mı?

Kişiler, beğendiği gazeteleri alır, televizyonları izler!

Sanırım Türkiye’de bir ilk; CHP üyelerine CNN’yi “boykot”a çağırdı. Hiçbir CHP üyesi, CNN’de tartışma programlarına katılmayacak, çocukları bu kanaldaki programları izlemeyecek!

67 yıl,  yazılı medyada sansürü protesto için yazarların “boş”  bıraktıkları köşeleri oldu. Üç gün yayınını durduklarını, sansürlenen haberlerin üzerine siyah bantlar çekerek yayınlandıklarını gördüm.

***

Ana muhalefet Partisi CHP’nin çizdiği çerçeve, parti üyeleri ve onların çocukları ile sınırlı olsa da, bazı kanallar izleyicilerine bu boykot kararına katılıp katılmadıklarını sordu; (sayı vermeyeyim) milyonlar katıldığını açıkladı.

 

Şimdi, eğri oturup doğru konuşalım. Bu boykot başarılı olur mu?

Başarılı olursa; süre kısaltılır mı?

Tabii bunda CNN’in, muhalefet partilerine yaklaşımı, karalama kampanyasından vazgeçmesi, dolaysıyla halkın sesi, gözü, kulağı ve sözcüsü olması gerekecektir…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar