Ordu
DOLAR18.6363
EURO19.3301
ALTIN1049.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Böyleleri de var

İnsanlığın mumla arandığı bugünlerde Ünyeli Özgür Ege Şire’nin yaptığı hareket içimizi ısıttı, gönüllerde yer edindi.

Ünye’de yaşayan 19 yaşındaki Şire’nin Çamlıkta fueloil dolu kuyuya düşen kediyi her türlü tehlikeyi göze alarak kurtarması Türkiye’nin gündemine oturdu. Cep telefonu ışığı ile kuyudan kediyi kurtaran, vücudu fueloile bulanan Özgür Ege Şire’nin insanlık dolu bu hareketi kaybolmaya yüz tutmuş umutları yeşertti.

Günümüzde Şire gibi insanlar artık azınlıkta kaldı. Her şeyin çıkara bağlandığı, güçlünün güçsüzü ezmeye çalıştığı, hoşgörünün azaldığı, magandalığın giderek yayıldığı ortamda Ünyeli gencin ortaya koyduğu davranış eskilerde kalan vicdani sorumluluğu hatırlattı.

Toplum öylesine özlem duymuş olmalı ki, Özgür Ege Şire’nin insanlık dolu bu hareketi, “Böyleleri de var” dedirtti.

Hatırlayın, bir hafta önce Adana’nın Seyhan ilçesinde hamile bir kediyi nereden buldukları belli olmayan Pitbull cinsi köpeğe parçalatan çocukların vahşetini. Masum bir kediyi azgın köpeğe yem eden gençlerin ürküten gülüşleri, tavırları hala gözlerimizin önünde. Hayvanlara karşı acımasızlık her yerde. Dili olmayan, kendini sözlerle ifade edemeyen özellikle sokak hayvanlarına karşı cellat kesiliyor vicdan duygusundan yoksun olanlar.

 Karakola götürülürken, “bir kedi öldü hiç üzülmedin mi?” sorusuna, “ben seni vursam bile üzülmem”  yanıtı çocuğun ne denli şiddet sarmalı içinde olduğunu, vahşi duygularla örülmüş ruh yapısını gözler önüne seriyor.

Ne oldu da, 13-14 yaşındaki çocuklar hamile kediyi köpeğe parçalatacak kadar vahşileşti, saldırgan kimliğe büründü? Asıl sorgulanması gereken bu.

Sırf Adana’da değil, yurdun her yanında bu tür canımızı sıkan, ruhumuzu karartan haberleri televizyonda izliyor, gazetelerde okuyoruz. Yine geçtiğimiz günlerde İstanbul’da asker uğurlama sırasında arabalara doluşan bir yığın sorumsuz genç, tünelde ulaşımı durdurarak havaya ateş açtı, uyaranları tehdit etti.

Düğünlerde, asker uğurlamalarında, ulusal maç galibiyetlerinde sıkılan kurşunlardan dolayı onlarca masum insan yaşamını yitirdi. Hala da sürüyor bu tür insanlık dışı hareketler.

Ne denli önlem alınırsa alınsın önlenemiyor, arttıkça ruhumuz kararıyor, insanlığımızdan utanıyoruz.

Sokaklarda “omuz attın, yan baktın” kavgalarından geçilmiyor. Trafikteki tartışmalar ölümle sonuçlanıyor. Kadın cinayetlerinde utanılacak bir yerdeyiz. Kadınları ve çocukları öldürmek, çocuklara cinsel tacizde bulunmak olağan hale geldi. Aslında gelmemesi, toplumun bu çirkinliklere karşı birlikte dik durması, karşı çıkması gerekiyor.

Bireysel ve kitlesel silahlanma bu denli teşvik edilir, toplumun yarıdan fazlası belinde silahla dolaşırken sonunda mahallelerde, kentlerde küçük çeteler ve mafyalar oluşur. Uyuşturucu sarmalına giren çocuk yaşındaki gençler, kediyi köpeğe yem eder, fotoğrafını çeken gazeteciye utanmadan “çek abi çek, millet yakışlı görsün” diye arsızca söylenir.

İşte iç karartan, ruhumuzu yaralayan, insanlığın utanç abidesi bu tür hareketler karşısında Ünyeli genç Özgür Ege Şirin’in bir kediyi petrol artığı kuyudan çekip çıkararak yeniden hayata döndürmesi  içimizi ısıttı, azalmaya yüz tutan insanlığı hatırlattı. Teşekkürler yüreği insan ve hayvan sevgisi ile dolu kahraman Özgür. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar