Ordu
DOLAR18.645
EURO19.3212
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bu da oldu ya…

Kırk yıl düşünseniz akıllara gelmezdi, vatandaşın ucuz karnabahar kuyruğuna gireceği.

Yaşam maliyetleri giderek artıyor, fırlayan fiyatları gören dar gelirli kitle adeta çıldırıyor. Nasıl çıldırmasın ki? En düşük aylık 1500 lirayla geçinmeye çalışan milyonlarca emekli artık fırından ekmek alamaz hale geldi. Hayat o denli pahalı ki, emekli ve sabit gelirli akşamları pazara giderek “çürük” diye bir yere ayrılan soğanı, patatesi, sebzeyi ve meyveyi seçerek evine götürür duruma geldi. Ahmet Amcanın, Emine Teyzenin akşam karanlığındaki semt pazarı görüntüleri yürek parçalıyor.

Düşündüren ve sorgulanması gereken fotoğrafların yanında bir küçük haber yer aldı gazetelerde. Habere göre, Kayseri’ de marketlerde fiyatı 5 liraya kadar çıkan karnabaharın 1.25 liradan satılması üzerine onlarca metrelik kuyruk oluşmuş. Bir zamanlar yüzüne bakılmayan, burun kıvrılan karnabahar için vatandaş “ucuz” diye kuyrukta beklemiş. Karnabahar için kuyruk oluşacağı, kırk yıl düşünseniz akıllara gelmezdi. Sonunda bu da oldu ya. Başka söylenecek söz yok.  

Ne yapsın insanlar, bütçeleri kıt, etin, tereyağın ve diğer temel tüketim maddelerinin yanına yaklaşamıyor. İnanın muhalif medya bu haberleri vermese sanki her şey güllük gülistanlık. Ama yaşamın acı gerçeği bir tokat gibi yüzlere iniyor. Eğer, iddia edildiği gibi ekonomi iyi, yurttaşın geliri üst düzeyde ise neden bu kuyruklar, neden akşam karanlığında artık meyve ve sebzeleri seçmek? Hiç de iyi durumda değil, işçi, memur, emekli, esnaf ve çiftçinin hali.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 liralık Halk ekmeğin vatandaşa daha çok yerde satılmasına yönelik yeni 170 satış büfesinin açılması için Belediye Meclisi’nden yetki istedi. Ne var ki, çoğunluğu oluşturan AKP ve MHP’li üyeler tarafından İmamoğlu’nun talebi kabul edilmedi. Rahmetli Süleyman Demirel’in, “Demokrasilerde çare tükenmez” dediği gibi İmamoğlu pes etmedi, 40 gezici büfe ile halkın ayağına ucuz ekmeği ulaştırmayı başardı. Bunun neresi politik bir duruş Allah aşkına? Kentin belediye başkanı halka 1 lira gibi son derece düşük fiyattan ekmek satmak istiyor, siz bunu engellemeye çalışıyorsunuz. Asla kabul edilemeyecek bir tutum. Düşünün, 10 kişilik bir ailenin günde kaç ekmek tüketeceğini. Fırınlarda ekmek 2 ile 2.5 lira arasında satılıyor. Her gün buna dar gelirlinin bütçesi dayanır mı? Ama pes etmedi İmamoğlu, mobil büfelerle halkın yanında olduğunu gösterdi.

Dediğim gibi bu tür haberler içimizi acıtıyor. Ne var ki yaşamın gerçeğini de yadsıyamayız. Bu zor ortamda toplumsal dayanışmanın, yardımlaşmanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Maddi durumu iyi olanların, aileleri ve yakınlarından başlayarak çevrelerinde zor durumda olanlara “Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” misali katkıda bulmaları şart. Bu hem insanlık hem de dayanışmanın anımsanması adına şart.

Hem dünya kadar malınız, mülkünüz olsa, eğer yardıma gereksinim duyanlara el uzatmıyorsanız ne önemi var o paranın. Dünya malı dünyada kalıyor. Vicdanlı bir yurttaş olduğunuzu zor durumda olanlara koşarak göstermelisiniz. Unutmayın ki, çarşı pazardan artık sebzeyi, meyveyi toplayanlardan biri de olabilirdiniz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar