VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

BU FINDIĞIN KİLOSU 600 LİRA

On altıncı yüzyılda Kızılderililerin yaralarını, kaynattıkları ağaç kabuklarının suyunu sürerek tedavi ettikleri rivayet edilir. Amerikalı berberler yerlilerden gördükleri bu fındığı tıraş sonrasında rahatlama için uygulamaya başladılar. Bir asırdan fazla süre de kozmetik sektöründe; cilt sıkılaştırıcı, gözenek temizleyici, siyah nokta arındırıcı ve yağ dengeleyici olarak kullanılmaktadır. Buraya kadar anlattığımız bu meyvenin ismi Makademya Fındığıdır. Yağışlı bölgelerde yetişen ağacın meyvesi, normal fındığın iki katı büyüklüğündedir. Lifli, sert, küre biçiminde bir dış kabuğu ve krem rengi içi vardır. Bildiğimiz fındıkta Omega 3 varken Macadamia fındığında ise Omega 7 vardır. Ağaçta gür yapraklar arasında sallanan fındık salkımları, altı ayda olgunlaştıktan sonra yere dökülür ve o halde toplanır.

12 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen, dört mevsim yeşil kalan ağacın meyvesinden üretilen yağı, insan bünyesinde bulunan yağlara en yakın özelliğe sahip olup, başka hiçbir meyvede bulunmayan palmitoleik asit içerir. Yaşlandıkça vücuttaki bu asidin üretimi azaldığından, ek olarak bu yağı almakta ciddi miktarda fayda vardır. Öncelikle cilt ve saç bakımında kullanılır. Ayrıca gıda sanayinde, çikolata, şekerleme ve hamur işlerinin içine eklenir.

Bir de sağlıktaki faydalarını sayalım. Meyvenin içerisinde çok çeşitli vitamin ve mineraller bulunur. Protein ve lif açısından zengindir, şeker oranı düşüktür. Harika bir antioksidan kaynağıdır. Diyabet, Alzheimer ve kalp hastalıkları gibi sorunlara yol açan serbest radikaller üzerinde etkilidir. Dahası, kaya sertliğindeki fındığın kabuklarının ısıtma kalorisi linyit kömürüne yakındır. Bu nedenle Avustralya’da bir santral hem fındık işleme fabrikasında hem de elektrik şebekesinde kullanılmak üzere kabuklardan elektrik üretiyor.

Para hakkında size okulda öğretilmeyen bu iş fikri yazısını mutlaka saklayın. Macademya fındığı ile tanışın! Dünyanın en pahalı meyvesidir. Tarıma yönelik iş modeline ilgi duyan, girişim fırsatlarını araştıran cesur girişimcilere 'anahtar' olabilecek ideal bir proje. Dünyada çikolata tükenmedikçe, bu değerli meyve üretilmeye devam eder. Karadeniz, elverişli bir iklime sahip olduğundan kazancı çok yüksek bu fındık türünün yetiştiriciliğinin pek yakında ön plana çıkacağını müjdeliyoruz.

Karadeniz'e ilham olsun! 


 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar