Ordu
DOLAR16.3249
EURO17.4758
ALTIN973.76
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

BU KADAR DERNEK NE İŞ YAPAR?

Türkiye'de 108 bin 486 faal dernek bulunuyormuş. Yirmi bin küsur dernek sayısıyla İstanbul iller sıralamasında en fazla derneğin olduğu şehirmiş. Ticari işleten-işletmeyen dernekten alelade olana kadar envai çeşit dernek var. Hayatın ayrılmaz parçası haline gelen derneklerden bazıları ise ilginç isimleri ve faaliyet sahasıyla ‘’Yok artık’’ dedirtiyor. Genellikle isim verirken belli başlı üç ana hedefin ön planda tutulduğu gözleniyor. ‘’Sevenler’’, Koruyanlar’’ ve ‘’Yaşatanlar’’… Çoğu adı var kendi yok dernekler. İşlevine bakarsanız ‘çay ve kahve içilen kıraathaneden’ farksız. Bir de sık sık tartışma ve eleştiri konusu olan hiçbir işe yaramadıkları, oyun mekânları oldukları, birtakım kişilerin unvan sahibi olmak ya da siyasete dalabilmek için araç olarak kullandıkları hemşehri dernekleri var. Mesela Emekliler Derneği var. Yılın belirli aylarında emeklilere yönelik birkaç açıklamadan başka ne iş yaptıkları merak konusu.

Dernek aynı amaçla bir araya gelen insanların oluşturduğu yasal topluluk. Siyasal amaçlı olanlarına siyasi parti denir. Türkiye'de dernek kurma hürriyeti yirminci yüzyılın başlarında, İkinci Meşrutiyet'ten sonra tanınmıştır. Dernekleşme ile toplumda daha etkin hale gelinir. Şahısların tek başına yaptığı beyanlar toplumda yer bulmaz, veya etkili olmaz. Kişi birliklerini ifade eden dernekler adına yapılan faaliyet ve açıklamalara ise daha fazla değer verilir. Yani, dernek vasıtasıyla daha kuvvetli bir birliktelik sağlanır. Dernekler bir şehrin kalkınmasında, markalaşmasında ve belirlenen hedeflere ulaşmasında büyük değer taşır. Eğer dernekler faydalı faaliyetler yürütmezlerse kaybeden yine o kent olur. Dernek kurmak çok kolay. Yedi kafadar bir araya gelip kısa sürede dernek kurabilir.

Ordu’da da farklı isimler ile kurulan bir sürü dernek var. Ortada ne hedef var, ne de hizmet… Kentin gelişimine katkısı ne? Ordu’nun hangi problemine çözüm getirdi? Neden varlar! Yürekten, samimi hislerle insanlık için çalışan dernekleri bir kenara koyuyorum. Fakat gayesi ve hedefi olmayan dernekler önemsizdir. Faydasız dernekler derhal kapatılmalı. Devlet erkanı, siyasiler artık bunlara itibar etmemeli. Yetkililer ve etkililerden, dernekleşme şartlarının yeniden düzenlemesi için çalışma yapmasını bekliyoruz. Hoşça kalın, dostça kalın…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar