Ordu
DOLAR9.5459
EURO11.0645
ALTIN549.43
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

Bu kadarı da fazla…

Milletvekillerinin bakmakla yükümlü olmadığı yakınlarının sağlık harcamalarının da devlet tarafından karşılanmasına yönelik yasa hazırlığı ortaya çıktı.

AKP’li vekiller tarafından hazırlanan 95 maddelik torba yasası teklifinde mevcut ve eski milletvekilleri ile açıktan atandığı bakanlık görevi sone erenlerin aile bireylerinin sağlık giderlerinin TBMM bütçesi tarafından karşılanması öngörülüyor. Yapılacak düzenleme Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay’ın mevcut ve eski üyelerini de kapsıyor.

Gazetelerde haberi görünce gerçekten üzüldüm. Milletin aslı devlet hastanelerinde muayene ve tedavi olabilmek için kılı kırk yararken, kuyruklarda saatlerce çile çekerken vekillere ve yüksek yargı organı üyelerine bu ayrımcılığın getirilmesi gerçekten üzücü. Zaten tüm vekillerin kendisi, eşi ve çocukları beş yıldızlı lüks hastanelerden ceplerinden para çıkmadan fazlasıyla yararlanıyor. Yetmezmiş gibi şimdi de bakmakla yükümlü olmadığı yakınlarının sağlık giderleri TBMM bütçesi tarafından karşılanacak. Eğer bu yasa çıkar hayata geçerse inanın milletin onuru bir kez daha incinir. Akıl üstün gelir de düzenlemenin yasalaşması engellenir.

Maddi durumu elvermeyen yurttaş özel hastanelere gidemiyor, zorunlu olarak kamu hastanelerine yöneliyor, orada da aşırı yığılmadan gerekli ilgiyi göremiyor.  Düşük aylıkla geçinmeye çalışan emekli, hastaneye gittiğinde belli oranda sağlık hizmeti adı altında para ödüyor, yetmedi eczaneden aldığı ilaçtan da katkı payı kesiliyor. Aylığı sağlık hizmeti kesintilerinden dolayı kuşa dönüyor. Emekli, yıllardır bu kesintiye son verilmesini istiyor,  ama bir türlü çığlıkları ciddiye alınmıyor.

Gariban emekli bile yararlandığı sağlık hizmetine belli miktarda para öderken, eski ve yeni vekillerin şimdi de bakmakla yükümlü olmadığı yakınlarının sağlık giderlerinin TBMM tarafından karşılanacak olması gerçekten “Bu kadarı da fazla” dedirtiyor insana.  

İşsizlik almış başını gidiyor. Resmi rakamların dışındakilerle birlikte 8 milyonu aşkın kişi yanıla yakıla ekmek peşinde koşuyor. Ne var ki çaldıkları her kapı yüzlerine kapanıyor. Gençlerde işsizlik oranı yüzde 27’yi aştı. Yani her üç gençten biri işsiz geziyor. İş arayan gençlerin çoğunluğu üniversite mezunu.

Hayat pahalılığına yenilen vatandaş, evine yeteri kadar temel gıda ürünü alamıyor. Bütçesi oranında temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamı ile çarşı pazar fiyatları örtüşmüyor. Sabit ve dar gelirli kitle gerçek enflasyonu, hayat pahalılığını alış verişe çıktığında markette ve semt pazarında görüyor.

 2 bin 103 liraya yükselen açlık sınırı 2 bin 20 lira olan asgari ücreti çoktan solladı. Nereden bakarsanız bakın milyonlarca insan geçim derdinde, işsizliğin pençesinde. İşte bu ortamda vekillerin sağlıkta yeni ayrıcalık hazırlığında olmaları çok ama çok acı ve düşündürücü. Dediğim gibi bu düzenlemenin çıkması engellenir. Ama hiç umudum yok.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar