Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

 Bu Kış Zor Geçecek

Zam yağmurunun ardı arkası kesilmiyor.  Hem de az buz değil, cepleri boşaltacak kadar yüksek.  

Önceki gün sessiz, sedasız doğalgaz ve elektriğe yüzde 9 zam geldi. Böylelikle son üç ayda üçüncü artış  yapılmış oldu. Yılbaşından bu yana zam oranı konutta doğalgazda yüzde 30, elektrikte yüzde 40 oldu. Yurttaş şimdiden kış mevsiminde ödeyeceği kabarık faturanın hesabını yapmaya başladı.  Yüksek zam karşısında kombiye ve elektrik düğmesine eli zor gidecek gibi. Demem o ki, milyonlarca sabit gelirli  için bu kış oldukça zor geçecek.

Sadece doğalgaz ve elektrik değil, kömür, odun gibi diğer yakacakların fiyatı da yukarılara fırladı. Zaten dolara bağlı olan kömürde fiyat artışının olması doğal. Vatandaş doğalgaz da kullansa, elektrikle de ısınsa ya da soba kurup odun kömür de yaksa ödeyeceği fatura hayli şişkin olacak.

Devlet büyüklerimiz “Ekonomide kriz yok” dese de her gün konkordato ilan eden şirket sayısının artması, temel tüketim madde fiyatlarının yükselmesi, pazardaki meyve ve sebzenin el yakması vatandaşın cebinin her gün boşalması ekonominin içinde bulunduğu durumu ortaya koyuyor. Yani ekonomik krizi dar gelirli açıkça yaşıyor, çarşı pazarda görüyor.

Doğalgaz ve elektrik zamları diğer ürün ve hizmetlere de yansıyarak fiyat artışına neden olacak. Zincirleme olarak yaşamın her alanında görülecek artışlar. Zamlardan ötürü enflasyon yüzde 20’ye yaklaştı. Böyle giderse yıl sonunda bu rakamı da aşacak. Merkez Bankası’nın bu yıl için öngördüğü yüzde 19.61’lik enflasyon oranının yaygınlaşan zamlardan dolayı daha yüksek gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel.

Bu arada dövizdeki artışı fırsat bilen bazı aç gözlüler ellerinde bulunan ürünlere kendiliğinden zam yapıyor. Yani kriz fırsatçıları halkın cebindeki parayı haksızca alıyor. Sahi, bu fırsatçılara göz açtırılmayacak, üzerlerine gidilecekti? Dürüst satıcı kimliğinden uzak bu tür insanlara daha fazla meydan bırakılmamalı.

Temel gıda ürünlerinin başında gelen ekmeğe yapılan zam birçok kentte tartışma konusu oldu. Ankara’da 1 liralık ekmek fiyatının 1.25 liraya çıkarılmasına Ticaret Bakanlığı karşı çıkınca fırıncılar geri adım attı. Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı un, maya ve doğalgaza gelen zamların ekmekte yeni fiyatı zorunlu kıldığını savunsa da Bakanlığın itirazı üzerine tüm illerde ekmekte artış olmadı. Ancak, 17 ilde ekmeğe yüzde 25 ile yüzde 30 arasında zam yapıldı.

Sanırım Ticaret Bakanlığının direnişinden ötürü diğer illerde yılbaşına kadar ekmeğe zam yapılmayacak. Yeni yıldan itibaren ise Türkiye sofraların vazgeçilmezi olan ekmeği artan fiyatı ile alacak.

Bu arada dövizdeki ateşin bir parça düşmesi sevindirici. Öyle ya, yüksek kurdan iyice bunalan halk burnundan soluyordu. Hiç olmazsa yükseliş durdu, az da olsa düşmeye başladı. Belki zam yağmuru diner.

Dövizdeki düşüş nedeniyle doğalgaz ve elektriğe yapılan son yüzde 9’luk zammım geri alınması talep ediliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonla mücadele edilen bir dönemde elektrik ve doğalgaza gelen hatırı sayılır zammın tüm kesimleri olumsuz etkilediğini, dövizdeki düşüş dikkate alınarak her iki üründeki son artışın geri alınması gerektiğini açıkladı. Ne var ki, Palandöken’in talebi iyi niyetten öte bir anlam taşımaz. Çünkü, bu zamların geri alınması olası görünmüyor. Umalım arkası gelmesin, dursun.

Hayat pahalılığı altında ezilen, işçi, memur ve emekli, maaşlarına yapılacak zam için ocak ayını bekleyecek. Oysa, son üç ayda iğneden ipliğe her şeye gelen fiyat artışları temmuz zammını erittiği gibi, maaşları da çoktan aşındırdı. Emeği ve emekli maaşından başka bir gelir kapısı olmayan milyonlarca kitleye neden ek zam verilmez.

En azından maaşlarda yapılacak iyileştirme,  zam yağmuru karşısında satın alma güçlerini korumalarını sağlar. Ama o da mümkün görünmüyor. Sendikaların bu yöndeki çağrıları yankı bulmadı Ankara’da.

 Demem o ki, ocak ayına dek mevcut maaşları ile hayat pahalılığına karşı direnmeye çalışacaklar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar