Ordu
DOLAR13.4467
EURO15.2804
ALTIN768.31
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

BU NASIL MUHALEFET?

Biri "O gazetelere el koyacağız..." dedi. Öbürü "Devlete ait bütün uçakları satacağız..." derken bir diğeri "Sarayı yıkacağız..." demekten geri durmadı. En son yine bir kadın çıkıp ''Bazı özel şirketlere el koyacağız'' tehdidini savurdu. Liste uzayıp gidiyor. Bunlar mı Türkiye'yi yönetmeye talip? Türkiye'deki muhalefet örneği yerkürenin hiçbir yerinde yok. Dünyanın her yerinde muhalefet partileri devletin aldığı dış politika kararlarında hükümetin yanında yer alır. Ülkemizdeki muhalefetin ise karşı çıkmadığı proje yok! CHP ve destekçisi çevrelerin tarihi milli kalkınma projelerine itirazlarla dolu. Köprüler, barajlar, havalimanları, elektrik santralleri, Marmaray ve Avrasya tüneli hep CHP’nin kara listesine girdi. Güneydoğu Anadolu bölgesinin belkemiği olan GAP projesi de bu partinin karşı çıktığı projeler arasındaydı. Keban Barajı’nın temeli atılırken dönemin CHP lideri “Kurbağalara göl yapıyorsunuz” demişti. Ancak, en çok akılda kalanı şimdiki genel başkanın 2001’de hizmete açılan Sabiha Gökçen havalimanına verdiği tepki oldu. “Uçak iniyor mu? Hayır. Peki uçağın inmediği yere havaalanı yapan başka bir ülke gördünüz mü siz?

Uçak gemisi yapacaksınız.
Olamaz, olmaz, olmayacak, gerçekleşmesi imkânsız…
Yol yapacaksınız.
Olamaz, olmaz, olmayacak…
Hava limanı yapacaksınız.
Olamaz, olmaz…
Dış politikada Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda adımlar atacaksınız.
Yine aynı ''gürültü''…
 

Aslında tüm bu örnekleri alt alta sıraladığınızda niçin milletin bir türlü CHP'yi iktidara yaklaştırmadığını kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. CHP niçin ileri gidemiyor? Ve neden Türk ulusunu ikna edemiyor? ''Olmaz, yıkarız, engelleriz'' cinsi tavırların muhalif olmakla değil kara mizahla açıklanacak bir sorun olduğunu anlatıyorum. Muhalefetin, kendisine iktidar yollarını açacak doğru arayışlar ve söylemler içerisinde olması gerekiyor. Memleketi kutuplaştıran hırçın ifadelerin aziz milletimizin nezdinde karşılığı olmadığını görmüyorlar mı? İktidarın her “AK” dediğine “KARA” demenin güçlü muhalefet olmadığı gibi “çürütmecilik'' temelli muhalefet yaklaşımları da demokratik sürecin işleyişine olumlu bir katkı sağlamadığı bilinmelidir. ''Karalamaya” dayalı geleneksel muhalefet anlayışı terk edilip, geleceğe dönük tahmin ve tavsiyelerin yerleştiği yeni bir muhalefet anlayışına geçiş yapılmalıdır. Aksi halde sadece muhalefet için değil siyasetin geneli için de önemli bir sorun oluşturmaya devam edecektir.

Muhalefet seçimlerde çeşitli ittifaklar kurdu, taktikler üretti fakat yine de halka umut olamadı. Görünen köy kılavuz istemez. Türkiye’de bir iktidar değişimi zor. Mevcut muhalefet yönetmeye kesinlikle hazır değil. Sağlıktan dış politikaya, adaletten ekonomiye kadar hiçbir  alternatif  politikaları yok. ''Biz niye böyle perişan vaziyetteyiz, neden umut olamıyoruz, iktidara niçin çok uzağız'' diye kendini sorgulamalı.

Mevzu siyaset olduğunda herkesin üzerinde anlaştığı konulardan biri Türkiye'de muhalefet sorununun olduğu sarsılmaz gerçeğidir. Bizdeki muhalefetin “onarıcı” ve “alternatif” programlar geliştirici bir tavır içinde olmadığını söylemek yanlış olmaz. Muhalefet projeler üretmek, hedefler geliştirmek ve bunları seçmene sunarak buradan iktidara uzanmak yerine, iktidara saldırarak onun enkazı üzerinde varlık alanı açmaya çalışıyor. Ana muhalefet partisinde, uyumlu bir işleyiş görebiliyor musunuz? Bazı sakıncalı yöneticiler nedeniyle önümüzdeki seçimin çetin geçeceğine şüphe yok. Siyasi yelpazedeki hangi partinin nefesini iktidarın ensesinde hissettirdiğini söyleyebilirsiniz?

Kıssadan hisse muhalefetin toplumun umudu olabilmesi için yerli ve milli projeler üretmesi şart. Bu ulvi değişime önderlik edebilmesi için de mutlaka doğru dürüst bir lidere ihtiyaç var. Demokrasi düzeneğini anlamlı kılan; iktidarın değil, muhalefetin varlığıdır. Ama ''aday olmayacağım'' ile başlayan serüvende girdiği her seçimde ağır yenilgiyle çıkan proje liderlerle bu iş yürümez. Tası tarağı toplamak yerine, kulpu kopuk kahve fincanı gibi her seferinde koltuğu sağlamlaştırma yoluna gidiyor. Seçmenin her seçimde AK Partiye mecburi dönüşünün sebebi de, memleket sahipsiz kalacak telaşıdır!.. 

Gece uyumadan kar duası eden çocuklar gibi umutlu kalın. Hep umutlu...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar