Ordu
DOLAR16.8253
EURO17.5807
ALTIN979.79
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

BU OKUL PERŞEMBE TOPRAKLARINDA ORDU’DA DEĞİL

Bir Perşembeli olarak Ordu-Perşembe Sosyal Bilimler Anadolu lisesi adı ile ilgili daha önce (2 yıl önce olabilir) bir mücadele vermiş ve okulun Ordu-Perşembe kara yolu üzerinde  Efirli mahallesindeki okul sapağında tabelada ok ile gösterilen “Ordu Sosyal Bilimler  Lisesi” yazısını zamanın kaymakamı Ahmet Arık beyin desteğiyle “Ordu-Perşembe Sosyal Bilimler Lisesi” olarak değişmişti. Ancak 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler anma günü programında aynı okulun sunucu öğretmeni her takdim konuşmasında Ordu Sosyal Bilimler Anadolu lisesi deyip durdu ve ona da kimseden ses çıkmadı. Ancak ben çok rahatsız oldum ve tören sonu okulun müdürü Nuri Bahtiyar kardeşime yaklaştım ve sordum hayırdır müdürüm yine Ordu Sosyal Bilimler Lisesi demeye başladınız Ordu-Perşembe Sosyal Bilimler Anadolu Lisesi denmesi gerekmiyor mu dediğimde hayır Arif  abi öyle değil Ordu, Ordu Sosyal Bilimler dedi ve gitti.

Şimdi kendisi de bir Perşembeli olan okul müdürüme buradan soruyorum bu okulun gerçek adı nedir?  Eğer Ordu Sosyal Bilimler Lisesi ise bu sapaktaki yazı niye Ordu-Perşembe diye değişti ve halen öyle yazıyor.  Bu konuda sanki bir hazımsızlık seziyorum. Bu okula Ordu Sosyal Bilimler demek size ne kazandırıyor merak ediyorum bir beklenti mi var?  Bir de şu soruyu sormam gerekiyor bu okulun Eğitimde Başarı Puanı kime nereye yazılıyor? Perşembe topraklarında olup Perşembe İçe Mili Eğitim Müdürlüğüne bağlı olmasına rağmen neden ısrarla Ordu deme cabası içindesiniz, Ordu-Perşembe deseniz sosyeteniz mi bozuluyor, karizmanınız mı çiziliyor pek anlayamadım.

Sakın bu yazdıklarımdan dolayı beni Ordu’yu sevmiyor istemiyor demeye kalkmayın her ne sebep olursa olsun bizler bir Perşembeli, bir Vona’lı olarak vilayetimizi Ordumuzu hep sevdik sevmeye de devam ediyoruz. Sözün özü sayın Kaymakamım, sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüm, sayın Ordu-Perşembe Sosyal Bilimler Lisesi Müdürüm bu okul Perşembe topraklarında olmasına rağmen ve yol kenarındaki tabelada Ordu-Perşembe Sosyal Bilimler Lisesi yazmasına rağmen halen törenlerde neden ısrarla Ordu Sosyal Bilimler Lisesi diye anons ediliyor lütfen bunu kamu oyuna ve de bana anlatır mısınız bilmek hepimizin hakkı. (Not: Konu ile ilgili benimle aynı fikirde olan yöneticilerimiz de çokça  var haberiniz olsun.)

                                                                                        ********

Bir başka konu yukarıda sözünü ettiğimiz okuldan bir öğrenci anma günüyle ilgili şiirini okumak için kürsüye davet ediliyor, öğrenci şiirini okuyor ve kürsüden ayrılıyor, ne kürsüye çıkarken protokole ve davetlilere selamı var nede kürsüden inerken selamı var. Hemen usulca onu rencide etmeden yanına yaklaşıyorum kızım size öğretmenleriniz kürsüye çıkarken ve de kürsüden inerken protokole selam vermeyi öğretmediler mi diye soruyorum ve cevabı kocaman bir hayır oluyor. Gerçi bu durum diğer okullarda da var nedenini anlamaya çalışıyorum. Çok üzgünüm ama bir başka konu ise saygı duruşunda, İstiklal marşı okunuşunda esas duruş sıkıntısı okullarımızda ve futbol sahalarımızda gün geçtikçe çoğalıyor.  Acaba birileri bizi geçmişimizden, milli duygularımızdan vatan ve bayrak Aşkımızdan uzaklaştırmaya mı çalışıyor?  Eğer öyleyse vay halimize. Yazım Sözüm Arif Olana. Arif Olan Anlar.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar