Ordu
DOLAR13.4985
EURO15.4655
ALTIN788.81
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Bu piyasa böyle gitmez

Ordu Olay’ın dünkü manşeti “Bu piyasa böyle gitmez”di. Peki nasıl gider?

OTSO Başkanı Servet Şahin, ORDUSİAD Başkanı Kadir Engin ve Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek’in ortak açıklamasında fındık fiyatının 27-28 TL değil, en az 40 lira olması gerektiği talebi vardı.

Olur mu?

Serbest piyasa kuralları işlediği sürece ki, öyle! Bu sorunun muhatabı yok.

Bir temenniden ileri gitmeyen açıklamalar, havanda su dövmeye benzer!

Siz söyler, siz duyarsınız!

***

İndirin tozlu raflardaki gazeteleri, fındıkla ilgili ne kadar açıklama, haber, makale varsa hepsi istisnasız, fındık fiyatının iç piyasada değil dış piyasada alıcılar tarafından belirlendiği yolundadır.  

Bu kural, siz Fındık Borsası kursanız da böyle işleyecektir.

Bu konuda yazan/çizen takımı yani bizler; fındıkta arz/talep dengesini sağlamak istiyorsak, lisanslı depolama sistemlerini hayata geçirmemiz lazım.

Nitekim bu konuda bir iki adım atıldı. Ünye, Düzce ve Giresun’da depolar açıldı. Üretici ton başına aylık ücret ödeyecek, fındığını bu depolarda bekletecek, beklediği fiyat diyelim 30 lira, alıcı fındığın kilo fiyatını normalin bir iki lira üzerinde tutar.

Bu piyasa hareketliliği Eylül ayı sonuna kadar sürer, sonrası… Evet, sonrası belirsizdir. Fiyat bir iner bir çıkar, çünkü pazar doymuştur.  Fındığını ister lisanslı, ister lisansız depolarda bekleten istediği fiyatı bir türlü yakalayamadığı için zarara uğrar.

Saydığım bu üç lisanslı depoda bugün bir kilo üretici fındığı yok.

***

Demek ki; Oda, Borsa, TMO, FİSKOBİRLİK kurumsal ya da bireysel açıklamalarla piyasa oluşmuyor. Farklı dinamiklerin devreye girmesi gerekiyor. Bugün TL dolar karşısında değer kaybediyorsa, dolayısıyla bu fındık fiyatlarına da olumsuz şekilde yansıyacaktır. Yaşanan da tamı tamına budur. İhracat artar, ama Avrupalı alıcı fındığımızın kilosuna üç ay öncesinin fiyatından 1 (yazıyla bir) dolar daha düşük fiyat öder!

Piyasanın kurallarına göre oyuncusu vardır. Fındık ilk pazara indiğinde arz az, dış talep ve taahhüt fazla ise piyasa daha hareketlidir. Ürününüzü bir iki lira daha fazla fiyata satabilirsiniz. Ama bu uzun sürmez.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar