Ordu
DOLAR12.6197
EURO14.2681
ALTIN729.02
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

BU YAZI 'BAL' TADINDA

         M.Ö. 7000 yıllarına ait mağaralara çizilen resimlerde, arı fosilleri bulgularına rastlanmıştır. Bitki örtüsü ve iklim çeşitliliği nedeniyle arıcılık sektöründe yüksek potansiyele sahip Türkiye, lezzet ve kalite açısından bal üretiminde dünya sıralamasında başı çeken ülkeler arasında yer alıyor. Her üründe olduğu gibi balda da arz talep ilişkisi mevcuttur. “Pahalı bal daha iyidir” bakışı tüketiciyi hatalı seçime sevk edebilir.

          Ekonomik gücünü fındıktan alan Ordu'da maalesef bal sektörünün dış pazar yönünden gelişimi ve şu andaki durumu çok yetersiz. Üretim hızı gelişiyor, ancak arıcılığa her yönden uygun olan Ordu'nun ihracat rakamları oldukça düşük seviyede. Balın kurtuluşu ihracattır. Yurtdışında fiyat rekabeti dezavantajını ortadan kaldırmak için hammadde şeklinde yerine markalı ürün ihracatına yönelmeliyiz. Bal deyince hedef pazarın zihninde olumlu algı oluşturan bir dizi marka niteliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Doğru bir başlangıç için rekabet yarışında diğerlerinin önüne geçebilecek marka iletişim planları yürütülmelidir. Her yıl şehirde belirli takvimlerde uluslararası ölçekli bal festival etkinlikleri düzenlenmeli.

        Sağlıklı beslenme reçetelerinin vazgeçilmezi arasında yer alan ve Türkiye’nin en fazla döviz girişi sağladığı gıda ihraç ürünlerinden balı üretenlerin derdi her yıl yapılan tartışmalara karşın sorunları sürekli büyüyor. Çok fazla sermaye ve tarım arazisine gerek duymadan yapılabilen arıcılık, kırsaldan kente göçü önleyecek faaliyetler içinde önemli yer tutar. Ülke sınırlarımız ötesinde Türk balının yeterince tanıtımı yapılmıyor. Çeşitli iş sebepleriyle gittiğimiz Körfez ülkelerinin market raflarında yerli malı görmediğimizi üzülerek belirtelim. İlimizde 30 Türk Lirasına satılmakta olan sırandan bir çiçek balın kilosunun Dubai ve Doha gibi Arap yarımadasının önemli alışveriş merkezlerinde 500 TL gibi astronomik fiyatlarla satışının canlı şahitleriyiz.                        

          Başta Ortadoğu olmak üzere Afrika ülkeleri müşterisi hazır 'bal' gibi pazar!  Dünyaya açılmak, dış pazardaki pastadan pay almak isteyenler bu coğrafyaları ihmal etmeyin. Dikkatlerinizi ve pusulanızı buraya çevirin. Yerli firmalarımız bu pazardaki boşluğu iyi değerlendirmeli. Sizin girmediğiniz piyasanın marketlerini, tee Avustralya'dan, Hindistan'dan gelen hoşaf kıvamında, besin değeri çok düşük bal dolduracak. Daha fazla geç kalmadan 'bavulunuzu kapıp koşun' derim.

*

Sınır ötesinde ticarete dair düşünmeye ufak ufak cesaret edenlere!                  

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar