Ordu
DOLAR18.8141
EURO20.5346
ALTIN1156.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

BUGÜN BİR FAKİRE EL UZATTINIZ MI?

Hayat pahalılığı, işsizlik, geçim sıkıntısı vatandaşın hem canını hem cebini yakıyor. Salgınla birlikte derinleşen ekonomik kriz hane halkı gelirlerini eriterek borç sarmalına iterken, ahali zamlar sebebiyle gıda alışverişlerinde zorlanıyor. Yoksulluğun yarattığı çaresizlik ve hızla artan işsizliğin etkisiyle intihar vakaları çoğalıyor. Emekliler kara kışın derdine düştü. Artık ısınmak için hesaplı bir seçeneği kalmadı. Doğalgaza zam yapılmasının yanı sıra kömür ve odun fiyatları da lüks oldu. Herkes kendi derdine düşmüş, başının çaresine bakıyor.

 

Zamanın ruhu sadece kentin yollarını, mimarisini değiştirmedi toplumun alışkanlıklarını da aşındırdı. Önceden yatay genişleyen yapılar şimdi dikey yükselirken halk da giderek kalabalığın içinde yalnızlaştı. İnsan 'konservesi' apartmanlar yaklaşarak uzaklaşan komşuluk modelini geliştirdi. Komşuluk eskiden çok önemliydi. Herkes herkesle tanış, akrabadır adeta. Evde yoksak “Komşuya gitmiştir.” denirdi. Alışveriş bile kolaydır. Biri un verirse, öbürü şeker uzatırdı. Mal var ama para yoktur o zamanlar. Komşuda pişer bize de düşerdi, ev almadan önce komşu aranırdı. Günümüzde komşusu aç iken karnı tok yatan, muhtaçları görmezden gelen varlık sahibi hissizler türedi.Zengin adamın şampuanında bile fakirin tabağındakinden fazla meyve var.

 

İyilik ve yardım tüm dinlerin ortak değeridir. Dinler mensuplarına iyi olmayı,başkalarına yardım etmeyi emretmiştir. Her toplum birbiriyle doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir. Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur. Binlerce yardım çeşidi var. Siz de bir yoksula el uzatın. Mesela bugün bir market alışverişini yapın, ulaşım giderini karşılayın. Gıda paketi, odun, kömür yakacak yardımı yapın. Giysi alın, kirasına destek olun, faturasını ödeyin, burs verin, eğitim masrafını üstlenin. Hiç kimse üşümesin ve hiç kimse aç yatmasın. Sızlamayan, inlemeyen, yanmayan bir kalbin taştan ne farkı var? Fakire yardım eden ömründe fakirlik görmesin. Bugün bir muhtaca kalbini vermeden evine dönme, yemek yeme hatta yatağına uzanma. Biz bu gezegenin misafirleriyiz! Dünyadan geçiyoruz! Ekmeği paylaşmanın, ekmekten daha lezzetli olduğunu bilelim. Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz. Anahtar kelime paylaşmaktır. Vermek yahut almak değil...                         

*

İyilik yapar gibi görünmeyin. İyilik yapın görünmeyin!..

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar