VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9201
EURO18.2844
ALTIN1023.5
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Buhran

Neden kriz değil de buhran?

Kriz sözcüğünün sevimsizliğinden değil, kriz yani gerilim gelir geçer. Buhran yani sıkıntı, bunalım; ha deyince geçmez, etkileri uzun sürer.

Nitekim “1929 Büyük Buhranı” ABD’de borsanın çöküşü, üretimde azalma, konut satışlarında durgunluk, dış ticaret açıklıkları, tarım ürünleri fiyatlarında büyük oranda fiyat düşüklükleri, çalışanların iş kayıpları, tercihlerini serbest piyasa ekonomisinden yana yapan tüm ülkelerde hissedilmiştir.

Türkiye “1929 Büyük Buhran’ını en hafif atlatan ülkelerden biridir. Olmayan borsası çökmemiştir. Dış ticaretini dolarla değil sterlinle yaptığı için, parasının değeri düşmemiştir. En önemlisi tercihini devletçi, kapalı ekonomik modelden yana yapmıştır.

***

Dünya devletleri şu an Türkiye’nin içinde bulunduğu “büyük buhran”dan haberdar değil! Borsa çökmemiş, yabancı ve yabancı ortaklı bankalar ödeme dengelerinde bir sıkıntıya düşmemişlerdir.

Topladıkları mevduatları, kapılarına dayanıp çeken mudiler de yok!

***

Peki, o zaman bu feryat figan ne?

Anlatalım…

Doların dik duruşu TL’yi sarsmakta, dolayısıyla çarşı pazarda ürün fiyatları yükselmektedir.

Vatandaş yarım simit almaya; tüp gaza 260 lira vermektense, boş tüpünü götürüp 50 liralık doldurtmaya başladıysa, bunda bir hikmet vardır.

Hatırlayın 2001 krizi, pardon buhranı;  bir esnafın TBMM önüne gelip yazarkasa fırlatmasıyla başlamıştı.

Şuan kasa masa fırlatan yok; iyi ki yok!

Halk gülüp oynuyor…

Asıl tehlike düşünmeye başladıkları zaman…

***

“Ayrıntı” köşesine takılanlar bilir: Ordu’da kent merkezleri toplam il nüfusunun yüzde 56’sı kadar, kırsal nüfusu ise yüzde 44’üdür!

Türkiye kırsal nüfus ortalaması yüzde 27(*), Ordu kırsal nüfusu bu ortalamanın çok üstünde. Bu bir avantaj, İstanbul’da oturan bir ailenin yaşam standardı çok hızlı düşerken, Ordulunun bunu hissetmesi biraz daha geç olabilir. Bu nedenle yaşam standardımızın düştüğü, daha da düşeceği tarihi 2022 yılının haziranına kadar uzattım.

O güne kadar gülüp oynamaya devam edebiliriz!

(*)Büyükşehir sayısı arttıktan sonra kırsal nüfus hesaplaması yüzde 7,5’a kadar düşürülmüştür.      

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar