Ordu
DOLAR18.6414
EURO19.5258
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bunlar nasıl hekim!

Dünya korona belası ile uğraşıyor, tehlike hala savuşturulamadı bazı hekimler çıkmış halka “aşı olmayın” diye çağrıda bulunuyor. Ellerinde hiçbir bilimsel veri olmadan bu çağrıyı yapanların doğrusu aklından şüphe edilir.

İstanbul’da aşı karşıtı çevrelerin düzenlediği toplantıda  “doktor” unvanlı bazı kişiler halkı aşı olmamaya davet ederken, aşı yapan hekimlere ağır eleştiriler yöneltti. “Pandemi büyük buluşması” adı verilen toplantıda “aşı yapan hekimler yargılanacak”  görüşlerine yer verildi. Bak şu aymazlığa…

Konuşmacılar arasında yer alan sözüm ona nöroşirurji uzmanı Dr. Bilgehan Bilge, “Asla ve kata aşı olmayın. Vallahi de billahi de 1 sene sonra bu kararlarından vazgeçecekler ve aşı olanlardan özür dileyecekler” diyerek toplumu şoke etti. Yıllarca tıp öğrenimi gören bir hekimden bu sözleri duymak, halka “aşı olmayın“ çağrısını yapmak bilimin hangi yanı ile örtüşür anlamak olası değil. Bilgehan Bilge gibi çok sayıda aşı karşıtı hekimlerin olduğu bilinen sır.

İstanbul Tabip Odası, hekim Bilgi’ye doğal olarak tepki gösterdi ve hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Ülkemizde resmi rakamlara göre 50 bini aşkın, gayri resmi verilere göre ise 100 binden fazla yurttaşın canını alan virüse karşı bilim insanları bin bir emekle çare arayıp, aşı üretmeye çalışırken, aykırı bazı meslektaşlarının aşı karşıtlığı ne vicdani ne de insanlık değerleriyle bağdaşır. Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci buluşları etkili aşıyla insanlığa umut verirken, kalkıp bir meslektaşlarının şiddetle aşı karşıtlığını yürütmesi iki değerli bilimcinin emeğine büyük saygısızlık. Bir yanda dünyayı esir alan korona belasına karşı  yoğun mücadele veren hekimler, diğer yanda halka “aşı olmayın” diye çağrıda bulunanlar. Aslında ikinci gruptakilerin meslek bilgisi, etik anlayışı sorgulanmalı. Bunlar nasıl hekim Allah aşkına?     

Korona belası tam atlatıldı denilirken ortaya çıkan Delta varyantı dünyanın başında yeni tehlike olarak sallanıyor. Endonezya’da on binlerce kişinin yeni varyanttan öldüğü açıklandı. Türkiye’de de bazı il ve ilçelerde görüldüğü belirtiliyor. Toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için nüfusun en az yüzde 70’inin aşı olması şart. Aşılama hızlansa bile hala bu orana ulaşılamadı.

Hekimler, Delta varyantına karşı önceden iki doz Sinovac aşısı olan 65 yaş ve üzeri yurttaşların, kronik hastaların ve sağlık emekçilerinin üçüncü dozu BioNTECH aşısı olmalarını şiddetle salık veriyor.

Sonuçta, meslek bilgilerinden kuşku duyulacak bazı aşı karşıtı hekimlere aldırmadan herkesin ulaşabildiği aşıyı vurdurması toplum ve kendi sağlıkları adına kaçınılmaz. Tabii 1 Temmuz’da başlayacak normalleşmeye karşın maske takmaya, kişisel temizliğe özen göstermeye ve mesafe kuralına uymaya devam. Bir anda gevşersek başa döner, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar