Ordu
DOLAR13.6281
EURO15.1896
ALTIN785.11
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

BURASI ORDU

Bu dünyada Hindistan'dan daha kötü trafiğe sahip bir yer varsa orası da Ordu'dur. Bundan daha büyük felaket ise örümcek ağına benzer sorunu çözecek kimsenin olmamasıdır. Arz üzerinde trafik kazasının en fazla görüldüğü ülkenin adıdır Türkiye. Bu kazaların oluşmasındaki başlıca sebepler kural ihlalleri, trafik polislerinin yetersiz denetimi, cezaların caydırıcı olmaması, bakımsız yolları vs. maddeleri sıralayarak listeyi kabartabiliriz.

Ordu'da güvenli bir sürüş deneyimi için temel trafik kurallarına uyanları görmek zor.

Bu tatsız durum vatandaşın yaşam kalitesini etkileyen bir sıkıntı olmanın ötesinde, ekonomi ve çevreye de tarifsiz zarar vermektedir. Bilhassa seyir halinde sert yön değiştirmeler ve aşırı hız kazalara davetiye çıkarmaktadır.

Ulaşımın tüm yükünü karayolunun çektiği şehirde trafiğin felç olmadığı nokta kalmadı. Ahaliye saç baş yolduran park ihlalleri görüntüleri ulaşımı depresyon sınırlarına taşımaktadır. Kentin kaldırımları işgal altındadır! Yayaların trafikte güvenli bir şekilde yürümesini sağlamak gayesiyle yapılan kaldırımlar çeşitli nedenlerle gasp edilerek asıl amacından çıkmış vaziyette. Kamu usulüne uygun kullanılmak üzere ayrılmış yollar lokantaların sandalye ve masalarının hakimiyetine terk edildi.

Ordu'da yaşamanın bir kuralı yoktur. Kuralsız, şekilsiz ve ruhunu yitirmiş bir yer burası. Burada yaşayan nefes alamaz, trafik iflas etti. Kaldırımlara dizili araçlar sayesinde yola inerek hayatını riske atan yayalar arabalarla burun buruna kalıyor. Arabalar arasından zebra zıplayışıyla geçiyoruz. Gideceğiniz yere güvenle ulaşmak ancak akrobasi hareketlerle mümkündür. İnsan sormadan edemiyor. Kaldırımlar araçların beleş park yeri mi?

Olumsuz sürücü davranışları, genel güvenlik kültürünün bir parçasıdır. Trafik yoğunluğunda sürücüden yayaya bulaşabilen bir ruh hali ve beraberinde gelen sürüş bozuklukları var. Kural ihlalleri görmezden gelinemez. Tüm duyarlı Ordulular göreve! Özel araçlar tarafından her geçen katlanan kaldırım işgallerini engellemek sizin elinizde. Bu saygısız ihlalcilere göz açtırmayın! İhbar edin, ağır ceza alsınlar. Belki işe yarar.

Ordu'da trafik kepenk indirdi! Şehir büyük bir işgal altındadır. Kaldırımlar, yollar, caddeler, sokaklar tükendi!

Film bitmiş Ordulu hala ekranda “SON” yazmasını bekliyor...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar