Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

“Büyük buluşma”

Nerede?

Köprübaşı’nda!

Neden büyük buluşma?

Ordu’da ilk defa 33 Sivil Toplum Kuruluşu’nun desteğini alan bir projenin DURUGÖL’de hayat bulması için…

Sen de destek ol, bir imza ver!

Böyle böyle imza sayısı 100 binlere ulaşır, imar değişikliğinde ısrar eden karar vericiler, bu ısrarlarından vazgeçerler.

Durugöl Mahallesi’ne adını veren Durugöl, Durugöl olarak kalır

Özetin özeti, her şeyi rant ve beton gören anlayışı geriletebilir; doğayı, ağacı, kuşu, leyleği Durugöl! de görenleri sevindirebiliriz.

***

Fatsa, “Gaga Gölü” projesiyle örnek bir çalışma içine girdi. Keza Gölköy, önce  “göllerinin” çevre düzenlemesini tamamladı, ilçe halkına dinlenme alanları kazandırdı. Altınordu Belediyesi neden böyle bir proje ile gündemde değil?

Düşündürücü olan bu!

***

Durugöl’ü, Kurugöl olarak görenlere de bir çift sözüm var.

 1930’lu yıllarda bataklıklar kurutularak sivrisineklerin larvalarını oralara bırakmalarının önüne geçilmek istenmişti. Bu proje uygulandı. Tek farkla, Durugöl’ü besleyen kanalları kapatmak-daha doğru bir söylemle- Melet taşkınlarının baskısı altındaki Durugöl’ün su havzası yok edilemedi.

Günümüze kadar Durugöl, Durugöl olarak geldi.  Durugöl’ü zehir dökerek sıtma yataklığından kurtarmak isteyen anlayış da bugün yok. Siz oraya zehir dökerek, sivrisinek larvalarını öldüreceğim derken; oradan su içen kuşları da öldüreceğinizi bilmiyorsanız,  doğayı, çevreyi seviyorum diyemezsiniz.

***

Ne yapılmalı?

Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği bu konuyu ciddiyetle ele aldı. Sivrisinek larvaları ile beslenen balık türlerini, -Belediye Başkanı Seyit Torun’un da katıldığı bir törenle-

Durugöl’e bıraktı.

***

2019 yılındayız. Sıtma savaşı durdu. Göl ve bataklıklardaki börtü/böceğe kimyasallarla saldırılmıyor.  Kimyasallar yerine biyolojik ilaçlama yapılıyor.

***

Burada bir çift sözümde Avcılar ve Atıcılar Derneği’ne…

Dernek üzerinden bir proje yapılır, adına da “Durugöl’ün Durugöl olarak kalmasını istiyoruz” denir. Projeye yurt içinden olmadı, 70 milyar TL’ye varan desteğimizle katıldığımız AB’den proje desteği alınırdı.  Bu yapılmamış; Durugöl yerel yönetimlerin insafına bırakılmıştır.

***

Bugün ne yapıyoruz? Zararın neresinden dönersek kârdır, diyoruz.

Demek ki toplumsal bilinç, bıçak kemiğe dayanmadan sağlanamıyor.

Durugöl bize bunu öğretti.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar