Ordu
DOLAR18.5786
EURO18.4161
ALTIN1021.7
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

“Büyük Gerçeklik”

Latin Amerika kültürüyle “Guetemala Efsaneleri”ni okuyarak tanıştım. Nobelli yazar Miguel Angel Asturias’ın 1967 Nobel edebiyat ödülünü aldıktan sonra, birbiri peşine “Sayın Başkan”, “Büyük Gerçeklik” ve “Muz Üçlemesi” romanları yayımlandı.

Guetemalalı yazar Asturias’la bizi  ortak bir noktada buluşturan “Muz” üreticilerinin emperyalizm karşısında neler yaşadıkları, davalarına önder diye seçtiklerinin  sonunda nasıl  ABD’li  tarım kartellerinin adamları olduklarını  anladığınızda “büyük gerçeklik”le yüz yüze geliyorsunuz.

***

Fındık üreticileri bugün pazar yerine kantar koyup, fındık alan dünya devi (Ferrero gibi) firmalarla ilk defa karşılaşmıyor.

Türkiye’de ilk defa köyde gazete çıkaran Bilâl Köyden’den bizzat dinlediğim gibi anlatayım.

“Yıl 1945, Alman firmasına ait fındık fabrikası müdürü Orhan Bey, Ordu merkezinde yayımlanan Gürses Gazetesi’ne 200 lira, köyde (Uzunisa) yayımlanan Güzelordu Gazetesi’ne 100 lira gönderiyor. Bilâl Köyden 100 liranın neden verildiğini öğrenmek için  Orhan Bey’e gidiyor. Gazetenin yayımına destek için verildiğini öğrenince, Alman firmasını 25 yıllık gazete abonesi yapıyor.

Bitmedi. Bilâl Köyden üstadımızın anlattığına göre,  Almanlar ilk defa o yıl Tahıl Pazarı’na kantar kurup, üreticiden fındık almaya başlıyor. (Demek oluyor ki yabancı firmalar, manav ve tüccarın dışında üreticiden bizzat o yıla kadar fındık alamıyordu).  

***

Bugün de olan budur. Ferrero fındık bölgesindeki köylerde, tarım uzmanları dolaştırarak, bilgilendirme toplantıları yapıyor; budama makasları gibi küçük hediyelerle de bu toplantıları daha anlamlı (!)  hale getiriyor.

Nihayet, bugün Türkiye fındığının en büyük ihracatçısı 500 milyon dolarla Ferrero‘dur.

Gürsoy Tarımsal Ürünler Gıda San. ve Tic. A.Ş.  ise 50 milyon dolarlık ihracatla ikinci sırada…

***

Üretici artan maliyetler karşısında bu yıl ki kabuklu fındık fiyatının en az 3 dolar olmasında ısrarcı idi. Nitekim açıklanan fiyat  -mazot, alan bazlı destek içinde- 54 TL.

Tabii TMO henüz fındık alımlarına başlamadı. Başladığında da değişen pek bir şey olmayacak! Serbest piyasada 2 dolar 40 sentten (43-44 TL) alımlar başladı. Açıklanan fiyattan 10 TL az bir fiyata piyasanın açılması, fındık hızla pazara indiğinde,  yani arz fazla talep az olduğunda, üretici cephesinde nelerin konuşulacağına şimdiden hazırlıklı olmalısınız!..   

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar