Ordu
DOLAR15.5457
EURO16.2226
ALTIN907.91
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

BÜYÜKŞEHİR YANLIŞLIKLARA DEVAM EDİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. Otopark ücretlerine yapılan zamlardan sonra şu anda en çok tartışılan konu Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ordu Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından su faturalarını aylardır ödemeyen vatandaşlara bir hukuk bürosuyla anlaşarak icra takibi başlatması oldu. Dünyada ve ülkemizde özellikle son 6 aydır yaşanan ekonomik sıkıntı herkesin malumu, vatandaş suyu kullanıyorsa bunun bir bedeli olan faturasını da yasal olarak zaten ödemek zorunda ancak sıkıntı demek ki ekonomik olarak durumu iyi olmadığı için ödeyemediği için veya unutarak birikmiş olabilir. Böyle bir durumda zaten yasal faizi üzerine koyularak tahsil ediliyor. Su abonesi olan vatandaş 4 ay üst üste su faturasını ödemiyorsa elektrik dağıtım firmaları elektrik borcunu ödemeyen vatandaşın elektriğini nasıl kullanıma kapatıyorsa OSKİ’de  gider vatandaşın suyunu kullanıma kapatarak borcunu tahsil etme yoluna gidebilir. Unutkanlıktan veya ekonomik durumundan dolayı 1 liralık faturayı ödeyemeyen vatandaş borç dosyası hukuk bürosuna geçtiğinde icra takibi başladığında dosya masraflarıyla birlikte 1 lira yerine 2 hatta 3 lira ödemek durumunda kalıyor. Bu uygulamanın parti yönetiminde bulunan bir avukata kazanç sağlamaktan ve vatandaşı mağdur etmekten başka bir açıklaması yok.

 

            Ordu Büyükşehir Belediye eski başkanı Enver Yılmaz döneminde müteahhit ve piyasa ödemelerinde yapılan hak edişi düzenli olarak %30- %20 oranlarında standart olarak her ay ödeniyordu ancak Dr. Mehmet Hilmi Güler başkan yönetiminde hak edişler muhasebeye teslim edilmesinden aylar geçmesine rağmen düzenli ödeme alamayan mağdur olan birçok müteahhit ve esnaf bulunuyor. Bu bir bakıma Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin zararına olan bir durum, ödemesini zamanında alamadıkları için açılan ihalelere müteahhitler ilgi göstermiyor az sayıda ihaleye katılan firmalar fazla rekabet oluşmadığı için daha düşük tenzilatlarla (ihale  bedelleriyle) sözleşme yapıyor.

 

            Ordu Büyükşehir Belediyesi 50 milyon inşaat ve yatırım yaptığı Ünye Limanı’nın işletmeciliğini 30 yıllığına 25 Mayıs Çarşamba günü ihalesini yapacak. Kamuoyu madem kiraya verilecekti bu kadar masrafın neden yapıldığını ve ihaleyi alacak firmayı merak ediyor. Benzer bir olayda Boztepe Doğa Cafe Restoran için geçerli bugün 18 yıllığına kiralama ihalesi yapılacak. Turizm kenti olmaktan bahsediliyor ancak hazır yapılı olan Kabadüz Çambaşı Yaylası’nda Doğa Tesisi’nde bulunan telesiyej istasyonundaki hattın birisini satılığa çıkartıldı yarın ihalesi yapılacak. Bulancak’ta bulunan taşocağı değerinin üstünde alındı şimdi özel bir firmaya kiralandı. Son olarak yine değerinin üstünde tavuk çiftliği alındı. Halen personel ücretleri konusundaki mağduriyet çözülemedi. Sözleşme görüşmeleri sırasında asgari ücret 2 bin 825 lirayken, çalışan personel maaşları 3 bin 400 liradan başlarken asgari ücretten personel maaşları yüksekken nasıl bir mantıkla şuan asgari ücret 4 bin 253 lira olduğunda personel ödemeleri bu rakam baz alınarak hesaplama yapılarak personel borcumuz yok denilebiliyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar