Ordu
DOLAR15.883
EURO16.7709
ALTIN936.52
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

BÜYÜMEK İSTEYEN FİRMALAR OKUSUN

Her şirket büyümek ve gelişmek üzere kurulur. Ticari rekabette zaten büyümek mecburiyetindesiniz. Fakat büyük bir firma olabilmek uzun, meşakkatli ve de oldukça zorlu bir yol. Bu yolda güvenli ve sağlam adımlarla ilerleyebilmek için uygulanması gereken strateji ise çok önemli. Türkiye’de araştırma-geliştirme konusuna yeterli yatırım yapmayan çok sayıda şirket yanlış büyüme stratejileri izledikleri için büyük sancılar çekiyor. Halbuki stratejinin belirlenmesi her firmanın önceliği olmalı. Sağlıklı büyümenin iki ana yolu var. Birincisi yenilik, diğeri doğru bütçe ve planlamayla yatırım yapmak. Binlerce yerli firma yeni coğrafyalarda dünya pazarlarına giriyor, fırsatları değerlendirip bir sürü iş sahasında başarılı oluyor.

 

Gelelim bugüne… Küresel korona virüs salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal kriziyle birlikte dünya ekonomisinde taşlar yerinden oynadı. Kimi ülkeler tepetaklak olurken kimi de çukurun dibine yuvarlandı. Yeni oyuna göre yeni kurallar belirlenmeye başladığından firmalar da yeni bir yol haritası çizmek zorunda. Misal; Hangi ülke ne alıyor, biz nasıl satabiliriz? İşte bu noktaya kafa yormak, analiz etmek satış kurgusunu detaylandıracaktır. Bir örnek daha, Afrikalılar sakızı bilmiyor ve şeker gibi yutuyorlar. Sakızın sağlığa faydaları anlatılarak bu şekilde ihracat yolu denenecek. Ürünü yabancı rekabet ejderhasına yenik düşer endişeyle sadece iç piyasaya yönelenlerin ekonomik gelişim göstermesi asla beklenemez. Yalnız ‘’ihracat’’ kelimesinin tılsımını bilenler gelişip büyüyecek ve hudutların ötesine varacak.                                                                                                          

         

Olacak şu! Ürününün kalitesine güvenen, rekabet şartlarına uyum sağlayan firmalar, sınırları gittikçe şeffaflaşan dış pazarda boy gösterecekler. Durumun bu yönde ilerleyeceğine şüphe yok.

Müşteri memnuniyeti öncelikli ticaret anlayışı gelişti. Emeğinizin başkalarınca hoyratça sömürülmesinin önüne geçmek için ürününüzü kendiniz satmayı deneyin.İhracat; gelir ve müşteri bakımından çeşitleme yaratır, firmanızı iç piyasaya bağımlı olmaktan kurtarır, tahsilât sıkıntısı çekmeden rakiplerinize üstünlük avantajı sunar, şirketinizin imajını değiştirir, pazarlık gücünü arttırır. Dış ticaret denizinin kıyısında, kumsalda ''elinde kürekle oynayan çocuk'' olmaktan öteye gidememiş ürkek şirketler için çare ihracattır. Güvenli ticaret köprüleri kurarak yurtdışı ikili iş görüşmeleri imkanı sunan ticari organizasyonlara katılmalısınız.                                                              

         

Yerelden dünya çapında uluslararası bir firmaya dönüşmeye hazırsanız, sabahları çalar saatle değil, içinizdeki çağrının sesiyle uyanmaya çalışın.Okyanusu suya bakarak aşamazsınız.Kaplumbağaya iyi bakın! Ancak başını kabuğundan dışarı çıkarabildiğinde ilerleyebiliyor. Hedefinizi belirleyin, gözünüzü ufka dikin ve kanatlarınızı kontrol edin. Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez.                                                                     

*                                                                                                                                                                Geride kalmayı kendine yediremeyenlere!

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar