Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ÇADIRDA FUAR OLMAZ

Senelerce yaşanan o çirkin görüntü yine ortaya çıktı. Ordu'nun tam kalbine 'fuar' ismi altında çadır kuruldu. Büyükşehir namı taşıyan bu şehirde hala bir fuar alanı yok. Dikili direkler üzerinde gerdirilen çadırdan kent ekonomisine katkı bekliyoruz. Gerçi fuar alanı ve fuar kültürü olmayan bir şehirde,  çadırda fuarcılık gayet normal. ''Semt Pazarı'' havasında geçen fuar ne ilgi gördü ne Ordu'ya yakıştı.

Vatandaşın ödediği vergilerden toplanan paraları futbol takımlarına 'bol kepçe' savuran Belediye, ticari ürün ve hizmetlerin, teknolojideki gelişmelerin ilanı, pazar ilişkileri için belirli bir takvime bağlı kalarak fuarlar düzenlemelidir. Rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı günümüz ortamında artık sadece kaliteli mal üretip pazara sürmek, satış için yeterli görülmemektedir.

Yazının başlığını düşünürken sarf edilen emeği elbette göz ardı etmiyoruz fakat mevcut haliyle bu etkinliğin, alıcının aynı malı değişik fiyat, kalite ve biçimleriyle karşılaşabildiği rol üstlenmekten oldukça uzak olduğunu söyleyebiliriz. Fuar sahasında gözümüze çarpan bazı eksiklikleri sıralayalım.

- Rahatsız edici müzik yayını.

- Basit bir güvenlik kontrolüyle rahatlıkla içeri girilmesi.

- Dağınık ve düzensiz çevre düzeniyle fuardan çok lunaparkı andırması.

- Havalandırma sisteminin yokluğu.

- Seyyar tuvalet eksikliği.

- Temizliğe özen gösterilmemesi.

- Otopark sorunu.

- Sıcaklık bahanesiyle geç açılış ve kapanış saatleri.

- Engebeli ve son derece kötü zemin.

- Giriş ve çıkışların dar ve cazibeden uzak kalması.

Giderek zorlaşan rekabet şartları içerisinde bir yandan üstün teknoloji geliştirmeye, bir yandan rakipleri izlemeye ve yeni müşterilere ulaşmakta zorlanan üreticinin gerçek anlamda fiziksel teması bir fuar Ordu'nun finans kapılarını aralayabilir. Büyümenin bir parçası olabilmenin, küresel yatırımcıyı şehre çekmenin ve firma katılımını artırmanın en değerli yolu sergilerin Türkiye tanıtımı kapsamına alınması yönünde çalışma yapılmalı.

Ordu'ya yerli ve yabancı işadamlarının zihninde farklı değerlere uygun bir fuar organizasyonu düzenlenmesinin diğer iller ile gelişmişlik farkını kapatacağına şüphe yok. Fuar organizasyon yeri ulaşım avantajı bakımından havalimanına yakın konumda inşa edilmelidir. Ordu'yu marka ve vizyona kavuşturacak etkin fuar organizasyonları düzenleyebilirsek, yeni iş sahaları rüzgârlarının akışına, turizm 'yelkenlerinin' şişmesine şahit olabiliriz.

Ayrıca kent ekonomisi ve tanıtımı açısından eşsiz kazanımları yanı sıra farklı ülke, insan ve kültürlerin bir araya gelmesi, yöre halkının sosyal-kültürel gelişimine ciddi fırsatlar sunacağı bilinmelidir.

*

Durmadan devam ettiğin sürece, ne kadar yavaş gittiğin önemli değildir...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar