VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9499
EURO18.4114
ALTIN1034.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Çağdaş Türkiye yolunda ilk adım…

Bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, vatanı işgal etmek isteyen emperyalist güçlere karşı başlattığı bağımsızlık ateşinin 102. yıldönümü.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Mayıs 1919’da pusulası bozuk “Bandırma” vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etmesi, çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti yolunda atılan ilk adımdı.

Karadeniz’in azgın sularında günler süren zor yolculuğun ardından bir avuç arkadaşı ile 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, ülkeyi emperyalizmin boyunduruğundan kurtarmak için bağımsızlık ateşini buradan yaktı.

19 Mayıs, Türk milleti için önemli bir gündür. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atıldı. Mustafa Kemal, Samsun’a çıkarak tüm ülkeyi kurtaracak kıvılcımı yaktı. Atatürk’ün ulusal birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk halkın güçlenmesini sağladı, özgüvenini yerine getirdi.   

Kurtuluş Savaşı’nı ilmek ilmek örerek bağımsız Cumhuriyet yaratmayı amaçlayan Atatürk, Samsun’a adımını atar atmaz planını bir an önce hayata geçirmeye başladı. Ulu Önder 102 yıl önce emperyalist düşmanların parçalamak istedikleri vatanı kurtarmak için silaha sarılarak savaşa giren kahraman memleket evlatlarını bir araya toplamış, büyük ve kahraman Türk milletinin esir yaşayamayacağını dünyaya haykırmıştı. Sonunda sözünü yerine getirdi. Türk ordularını  zafere ulaştırmış, düşmanı denize dökerek, özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

 Ülkenin her yanını kuşatan düşman ordularına karşı yürütülen Milli Mücadele, kurtuluşun simge kenti Samsun’dan 102 yıl önce bugün başlatıldı. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan doğan, ulusun üzerine aydınlık, bağımsızlık, özgürlük saçan güneşin doğuşunun 102. yıldönümünü ülkede coşkuyla kutluyoruz. Karartılmak istense de o güneş 102 yıl önceki gibi ülkeyi hala pırıl pırıl aydınlatmayı sürdürüyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Benim doğum günüm” dediği 19 Mayıs’ın 102. Yıldönümünü ulusça coşkuyla kutluyor, gür sesle “Bağımsızlık benim karakterim” diye haykırıyoruz.

Ulu Önder’in 19 Mayıs’ı doğum günü olarak kabul etmesi, 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yerini ve önemini çok güzel açıklıyor.

102 yıl önce Samsun’dan doğan güneşin ferini söndüremiyorlar, aksine o güneş daha güçlü şekilde karanlığı alt ederek, her yeri aydınlatıyor.

Atatürk, çağdaş uygarlık düzeyine ancak gençlerle ulaşılacağına inanmış, kurduğu demokratik ve laik Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiştir. Gençler, Atatürk’ün emanetine titizlikle sahip çıkıyor ve çıkacaktır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor Bayramı kutlu olsun. Nice yıllara.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar