Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Çağın vebası…

Dünyayı tehdit eden koronavirüs  sonunda Türkiye’de de görüldü.

Çin’den yayılarak Japonya, İran, İtalya, Almanya, Fransa ve Yunanistan’da yaygınlaşan hastalıktan dünyada 4 bin 300 kişi yaşamını yitirdi. Çağın vebası olarak nitelendirilen koronovirüse karşı ülkemiz alınan önlemler sayesinde başarılı sınav verdi. Koca başkanlığında ivedi oluşturulan Bilim Kurulu’nun çalışmaları ve uyarıları başarılı sınavda önemli rol oynadı.  Wuahan kentinde 12 Aralık 2019’de ortaya çıkan çağın vebası koronavirüs dünyada hızla yayılmasına karşın, sıkı önlemlerle Türkiye’yi etkisi altına alamadı.  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın titiz ve şeffaf uygulamaları açıklanan bir vakanın dışında hastalığın ülkemizde yayılmasını engelledi. Avrupa’dan gelen bir kişide saptanan virüs şu an tek vaka olarak açıklandı. O kişi ve ailesi karantina altında. Umarım yayılmadan çok ucuz atlatılır. Dileğimiz başka vakaların ortaya çıkmaması.

Sınır komşumuz İran’ın vurdumduymaz tavrı bu ülkede hastalığın yayılmasına yol açtı. Oysa Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İranlı yetkililere virüsün yayıldığı Kum kentini karantina altına alınması çağrısında bulundu. Uyarıyı kulak ardı eden İran bugün hastalığın pençesinde kıvranıyor. Çok sayıda İranlı virüsten yaşamını yitirdi.

Koronavirüs, Japonya’nın yanı sıra İtalya, Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkeleri tehdit ediyor. İtalya’da olağanüstü yaşam egemen. Almanya Başbakanı Merkel,  nüfusun yüzde 70’inin hastalıktan etkileneceğini açıklayarak olayın ciddiyetini ortaya koydu. Ülkeler önlemleri üst düzeye taşıdı. Sınırlar kapatılarak, şehirler karatinaya alınarak, havayolu şirketleri uçuşları iptal edilerek, spor karşılaşmaları ile uluslararası toplantılar ertelenerek, okullar tatil edilerek virüsün yayılması önlenmeye çalışılıyor. Dünya binlerce insanın canını alan, milyonlarca kişiyi tehdit eden çağın illetine karşı teyakkuz halinde. Milyonlarca insan sosyal yaşamı bırakarak korkudan evlere kapandı.

Dünyanın başına bela olan virüse karşı en etkili önlem temizlik. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu’nun sürekli dile getirdiği üzere ellerin çok sıkı yıkanması, tokalaşma ve öpüşmenin yapılmaması, 60 yaş üzerindekilerin zorunlu olmadıkça kalabalık arasında bulunmaması önlemlerin başında geliyor. Virüsün panzehiri kişisel bakım ve temizlik. Sağlık Bakanlığı ve hekim uyarılarının ciddiye alınması şart. Henüz aşısı bulunamayan hastalıktan korunmanın  yolu kişinin sağlığına göstereceği özenden geçiyor.

Sevindirici olan virüsün kaynağı Çin’de vaka sayısı ve ölümlerin düşüşe geçmesi. Bilim insanlarının aşı çalışmalarında epey yol alındığı açıklanıyor. Eğer, uyarılar dikkatle yerine getirilirse bu korkunç hastalığı da yenecektir dünya.

Koronavirüsün insan sağlığına verdiği zararın yanında dünya ekonomisine büyük darbe vuracağı aşikar. Daha şimdiden birçok uluslararası spor karşılaşmaları, turnuvalar ve turizm iptalleri başladı. Hastalığın yayılması engellenemezse EURO 2020 ve Tokyo Olimpiyatlarının ertelenmesi gündeme gelebilir.

Kuşkusuz, Türkiye ekonomisi de olumsuzluktan payını alacak. Yaz mevsimine sayılı günler kala turizm iptalleri şirketleri, çalışanları vuracak, çok sayıda kişi işini yitirecek. Umarım korkulan olmaz, çağın vebası yaz sezonuna dek kontrol altına alınır, yaşam olağan haline döner.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar