Ordu
DOLAR16.8253
EURO17.5807
ALTIN979.79
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Çalışmaya çalışan gazeteciler 

Bir kamu araştırma şirketi, 1600 denekle birebir görüşme yapıyor: Size göre en güvenilir kurumlar hangileridir?

 

Sıralamayı bir grafikle, ekranda,  Halk TV'de Özlem Gürses’in sunduğu “Gündem Özel”de izleme fırsatı buldum: Güvende en alt sıradayız…

Tüm Çalışan Gazetecilere hayırlı olsun!

 

Neden böyle diyorum… Hani, dördüncü kuvvettik!

Yasama, Yürütme, Yargıdan sonra Basın geliyordu?

Soruyu şöyle de sorabiliriz:

 

Demokrasimizin olmazsa olmazı Yasama, Yürütme, Yargı kuvvetler ayrılığı var da, sadece basın özgürlüğü mü yok? 

 

Gele gele buraya geldiğimizi tespit ettikten sonra, şunu söyleyebiliriz: 

Basın, bugünün anlatımıyla yazılı ve görsel-işitsel medya, sınıfta kaldı.

Oturup, neleri yanlış yaptık ki, güvenilirlikte dibe vurduk? Sorgulanmalıdır! 

*** 

İmparatorluğa baskı makinesinin 275 yıl geç gelmesini en iyi bilen Agah Efendi’ydi. Agah Efendi, Tercüman-ı Ahval (21 Ekim 1860) Gazetesi’nde, hürriyet taraftarlarını destekler yazılar yazınca, Abdülhamit tarafından önce Bursa’ya, sonra Ankara’ya sürgüne gönderiliyor. 

 

O yılların gazetecilerinin karşılaştığı zorlukları meslektaşlarımdan dinlemiştim.  “Sarayburnu” yazmak suçtu. “Saray” deyince Osmanlı sarayı… “Burun” deyince Abdülhamit Hazretlerinin burnu anlaşılıyormuş… 

Aman aman o yıllar, İstibdat dönemi (1876-1908) yıllarıydı, basın da, basın çalışanları da hep saraya karşıydı(!) Hürriyet, adalet, müsavat gibi taleplerinin karşılığı sürgündü.  Namık Kemal ve daha bir çok Osmanlı aydını ağır bedeller ödeyecekti.

*** 

Üzüm üzüme baka baka kararırmış… Demokrat Parti İktidarı da, Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı Hüseyin Cahit Yalçın’ı, bir yazısından dolayı 80 yaşında cezaevi ile tanıştırmıştı. Hüseyin Cahit Yalçın cezaevine giderken soran meslektaşlarına, “Ömür yeterse yatar çıkarız,” diyor.

Sayın okur; 

Bendeniz de 80 yaşını geçtim. 1953’yılını başlangıç alırsam 68 yıldır yazılı basın çalışanıyım. Daima özgürlüklerden yana taraf oldum. Kimseye öteki veya bizden değil diye bakmadım. Siyasi tercihini sorgulamadım. Halkın dertleriyle hemhal oldum. Bedel ödedin mi diye sorarsanız, ödedim. Meslekleri nedeniyle cezaevinde bulunan gazeteci sayısında dünyada ikinci gelen ülkemizde halkın “doğru” haber alması için bedel ödemeye devam ediyoruz.  

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar