VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.0935
EURO18.175
ALTIN1016.3
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

Camiyi istemezük!

Son günlerde Perşembe gündemini meşgul eden, her sokak başında konuşulan bir konu var: ‘Yeni cami yapılsın mı, yapılmasın mı?’

Yapılsın diyenler bir tarafa, yapılmasın diyenler diğer tarafa ayrılmış, birbirlerine alttan üsten konuşuyorlar.

Sabrın sonu selamet dedim ve sadece yaşanan olayları süzdüm.

***

Özetle;

Sakin Şehir’de ilçe müftülüğüne devir olan ve iki yıl içerisinde cami yapılmazsa hazineye devrolması şerhi bulunan arsa var.

Bir hayırsever çıkıyor, bu arsaya babasının hayrını cami yaptırmak istiyor.

Sağlık ocağının yanında bulunan arsaya caminin temeli kazılmaya başlanıldığı andan itibaren sosyal medya aracılığı ile hak ilçede yaşayan, kah gurbette yaşayan ve de paylaşım yapılan bir sosyal medya hesabının yangına körükle gitmesiyle olay alevlendi.

Tırnak içerisinde; Perşembe’de cami istemezük.

Tabi belli bir kamuoyu da oluşturuldu.

***

Uzun zamandır kafasını toprağa gömmüş, yarasa misali ortada dolaşan ve cami arsası tahsisinde o zamanlar AK Parti Perşembe İlçe Başkanı olan,

Akitçi eniştemiz de o gazla havaya girerek, bir yerel gazeteye cami ile ilgili beyan vereceğini belirterek, başlıyor anlatmaya:

CHP’liler ve kendini bilmem ne zanneden sarhoşlar yer müsait değil diye ilçede cami istemiyor. Ankara’da, İstanbul’da stadyum var. Kaç milyar liraya mal olmuş. Haftada bir maç yapılıyor. Camiler de bayramda, cuma günleri dolar. Diğer günlerde az cemaat olur. Bu cami yapılmaması için bir sebep değildir. Ayrıca ben saydım ilçede 23 tane içki sanat yer var. Burası 9 bin 500 nüfuslu bir ilçe de çok değil mi? Kimse 23 tane gereksiz, Perşembe’ye 10 tane meyhane yeter kardeşim diyor mu? Biz buna bir şey diyor muyuz, siz gereksiz diyorsunuz. Bana göre gerekli kardeşim. Siz CHP’lilere göre gerekli olmayabilir. CHP’liler 80 seneden bu yana camileri ahır yapmakla meşguldüler. CHP’liler cami istemez, onlar bizim umurumuzda değil. O İYİ Partili adam da zaten millete oynuyor. Yoksa imanından dolayı değil. Bu camiye karşı çıkanlardan Allah’ın indinde onlardan şikayetçiyim. Hakkımı helal etmiyorum.

Konuşmasının tamamında anladığım kadarıyla nihayet konuyu hep birlikte cami, meyhane, futbol stadı cepheleşmesine getirdiler.

***

Bütün bunlar yaşanırken bu topa gireyim mi, girmeyeyim mi diye bugüne kadar bekledim. Eski Akitçi ve Kumrulu eniştem yürek yemiş ya, o topa girince daha fazla dayanamadım.

Damat, sevgili eniştem yerel seçimler öncesi sen Perşembe’deki bütün Atatürkçülere ve de şu an Perşembe Belediye Başkanı olan Mustafa Sayım Tandoğan’a  ‘Layık Düşünce Artığı’ demedin mi?

Dedin.

Şimdi köpeksiz köy buldun, değneksiz geziyorsun. Rahat rahat ifadende kimse bana dinimi öğretmeye kalkmasın diyorsun, sana belki dinini öğretemeyiz ama insan olmayı insanları olduğu gibi koşulsuz sevmeyi öğretebiliriz.

Durun durun..! Yazı bitmedi ama bana ayrılan yer bitti.

Devamı yarın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar