Ordu
DOLAR13.3352
EURO15.126
ALTIN765.85
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

CAN SUYU

Toprakla uğraşanlar bilir.  “Can suyu” tarımın olmazsa olmazıdır. Her diktiğiniz meyve ve sebze fidesinin yaşaması ilk anda vereceğiniz can suyuna bağlıdır.

Bir önceki yazının başlığı  “yeniden kooperatifçilikti”. Kooperatifçiliğin tarihi “Memleket Sandıkları”nın kurulduğu 1863 yıllarına kadar uzanır. Bilindiği gibi “Memleket Sandıkları”nın tüm şubeleri 1888’de Ziraat Bankası adı altında toplanmıştır. Ziraat Bankası ilk “Yerli ve Milli” finans kuruluşumuzdur.

Babam, “Memleket Sandıklarının” halktan toplanan birer kuruşlarla kurulduğunu söylerdi. Şunu da unutmamak lazım: Osmanlı’da “özel” mülkiyet, Memleket Sandıkları’nın kuruluşu ile tarihlenir.

Cumhuriyet sonrası tarım birlikleri oluşumu hız kazanır. Bu birlikler “birkaç tarım satış kooperatifinin birleşimi sonucu” gerçekleşmiştir.

Örneğin, Karadeniz’de (Fındık Satış Kooperatifler Birliği) FİSKOBİRLİK, Ege’de (Tarım Satış Kooperatifler Birliği) TARİŞ gibi.

Bu birliklerin temeli, 10’ncu yıl Fındık Kurultay’ında (1933) atılmıştır. FİSKOBİRLİK 1935 yılında birkaç fındık satış kooperatifinin birleşmesiyle ya da aynı ürünü üretenlerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.  KÖY-KOOP ise kooperatifçilikte daha kapsamlı açılım sağlamıştır. Öncelik Köy kalkınmasındadır.

Siyaset, zamanla bu birlikleri yok etti. Birer anonim şirkete dönüştürdü. Bu değişimin ne getirip ne götürdüğünü işin uzmanına sormak gerekir. 

***

Gel gelelim, yeniden kooperatifçiliğe...

İlk uygulama Sakin Şehir projesiyle, Seferihisar’da başladı. Eskişehir, Tekirdağ’da meyvelerini verdi.

Devlet güdümlü kooperatifçilik bitti. Siyasilerin “arpalıkları” kapandı. Yerine üreticilerin yüzde yüz ürettiklerini pazarlama kooperatifleri kuruldu.

Şimdi, sosyal demokrat belediyeler, harıl harıl bu yeni kooperatifçiliği hayata geçirmek için uğraşıyor.

Birinci amaç: “Üreticinin can suyu olmak”!

Girdi maliyetlerini düşürmek, alım garantili üretimi teşvik etmek.

Devamı nedir diye sorarsanız,  KÖY KOOP örneğinde olduğu gibi Tanzim Satı Mağazalarıyla bunu desteklemek.

Aracısız olur mu demeyin?

Bal gibi olur.

Unutmadan şu notu da düşelim: Serbest piyasa ekonomisinden vazgeçmiş değiliz. Aracıları tümden ortadan kaldırdığımızı söylersek, yanılmış oluruz.

Sahi, Köy Enstitüleri neden kapatılmıştı?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar