Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Çare araç alt geçidi

Yürek yangını Ordu'muzun, hızla ilerleyen günlük yaşama paralel olarak, ulaşım ihtiyaçları da günden güne arttığı sır değil. Nüfus yoğunluğu ve araç sayısının sürekli yükselmesi kent içi trafiği 'işkenceye' dönüştürdü. Ordu Büyükşehir Belediyesi kent içi trafik yoğunluğunu azaltmak için Altınordu ilçesinde kavşaklarda genişletme ve yenileme çalışması başlattı. Her yıl yeni kaldırımlar yapmak çiçekli, böcekli yeni düzenlemeler yapmak, cadde ve sokakları tek yönlü trafiğe kapamak sıkça rastladığımız durumlardır. Ancak, şehirde kangrene dönüşen trafik keşmekeşine son verecek, yaya ve araç ulaşımını rahatlatacak en doğru hamle, doğru yerlere yapılacak battı-çıktı alt geçitleridir.

Temel prensip yayalar ve araçların otoyolu güvenle karşıya geçmelerini sağlayan yolun yeraltına girip sonra tekrar yeryüzüne çıktığı bir model çözüm tavsiyeleri arayan trafik güvenliğinin amacına hizmet edecektir. Trafikte boşa giden kaynakların önüne geçmek için yollara yeni şerit eklemekten başka seçeneklere başvurulmalıdır. Şehri trafik ışıklarıyla boğmak yerine alt geçitlerle donatmak trafiğe biraz nefes aldıracaktır. Belediyenin düzenleme yapmayı hedeflediği yerlerde her gün 'çıldırtıcı' toplu ulaşım yükü var. Maddi, manevi kayıplara, uzun bekleme sürelerine yol açan mevcut dönerin düşük araç yedekleme kapasitesine sahip bulunması, trafik akışını olumsuz etkilemektedir. Trafiğin rahatlaması, yakıt tüketimine bağlı oluşan hava kirliliğinin azaltılması için bu hassas noktaya acilen düzenleme yapılmalı.

Caddelerin kesiştiği alanlardaki trafik akışını sağlayacak bir battı-çıktı proje tasarlanması önemli ölçüde trafik yoğunluğu ve kazaları azaltılacaktır. Otomobillere göre planlanmamış, yılankavi dar sokaklarda trafik sorunu katlanarak büyüyen Ordu'da, kronik trafik sıkışıklığı, vatandaşın yaşam kalitesini etkileyen bir sıkıntı olmanın ötesinde, ekonomi ve çevreye de ciddi zarar vermektedir. Yön değiştirmelerin, yüksek hızların devamını sağlamak, trafik güvenliğini artırmak, trafik çilesiyle başa çıkmak için en uygun yaklaşım yer altı araç geçit modelidir. Diğer çabaların hepsi 'kanayan yaraya bant yapıştırmaktan' öte bir yarar sağlamayacaktır.

Anlaşılana kadar değil, parmak uçlarım çukurlaşana kadar yazacağım. Çare araç alt geçididir. Ulaşım hizmetlerinin tüm vatandaşlarımız için kaliteli, güvenli, çevreye hassas olarak sunulması, ilimizin bölgesel rekabet gücünü de ileriye taşıyacaktır. ''Fındık ve ''Gül'' motif ve çizgilerden esinlenilerek tasarlanan bir araç alt geçidinin şehrin simgelerinden biri olacağına ve fındığın başkenti Ordu'ya değer katacağına şüphe yok.  Yerel yöneticilerin bu gerçeğin daha fazla gecikmeden farkına varmasını ümit ediyoruz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar