Ordu
DOLAR9.5088
EURO11.0918
ALTIN545.9
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

CARİ K'AÇIK                    

 Türkiye, cari açığı düşürmede turizm gelirlerine güveniyor. Oysa turizm üzerinde hesap yapılamayacak kadar dengesiz bir sektör. Cari işlemler açığının temel kaynağı dış ticaret açığıdır. Dolayısıyla Türkiye, turizme savurduğu parayı tarım, üretim ve ihracata harcasa daha düzgün yol alabilir. Yerli üreticinin sanayide kullandığı makine yurt dışından geliyor. Bu makinenin arızalanması yeni bir cari açık kaleminin açılmasına sebep oluyor. Küresel krizlerden bile etkilenmeyecek, sürekli gelir getirecek sahalara yönelmek gerekir. Tarım bunlardan biridir. Madencilik bir diğeri.

      Dış ticaret dengesinin sürekli açık vermesinin öbür sebebi enerjide dışa bağımlı olunması. İhracat fazlalığı tek başına cari işlemler açığını kapatamaz. Esas çözüm, enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasından geçiyor. Devletin tasarrufu da çok önemli. Kamu kurumlarının bünyesinde barındırdığı on binlerce aracın yakıt ve diğer masrafları, ülke bütçesinin önemli bir kısmına denk geliyor. Makam hizmetlerine tahsis edilen taşıtların devlet bütçesine yıktığı yükün kaldırılması cari açığın düşmesine yardımcı olabilir. Ülke politikalarının değişmesini zayıflatan cari açık mevzusu, yeni bir konu değil. Özellikle son dönemlerde döviz kurunda yaşanan kaygan zemin yabancı sermaye çıkışını artırdı. Enflasyon ve cari açık arasında da çift yönlü bir ilişki var. Enflasyonu indirmek için faiz artırsanız bu sefer cari açık tehlikeli sulara sürüklenebilir. Üretimi, büyümeyi ve yatırımları destekleyici adımlar gerçekleşirse Türkiye, güçlü bir ekonomik duruş ortaya koyar ve ideallerinin peşinde koşar.

            Türkiye’nin mevcut ekonomik yapısı ile cari açığı kapatması mümkün değildir. Ekonomi politikalarını üretimde yoğunlaştırarak, öncelikle enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerekmektedir. Kaynaklarını gerçek manada değerlendiremeyen 'müflis bir tüccar' konumundaki Türkiye'nin, enerjide dışa bağımlılığı cari açığı yukarı doğru itiyor. Cari açık verince; başka bir ülkenin kaynağını, tasarrufunu kullanıyorsunuz demektir. Bu durum, ahırda kendi ineği dururken, komşunun sığırından süt sağmaya benzer! Bu sebeple Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmaları, nükleer, rüzgar ve güneş enerjisi gibi enerji kaynaklarını çeşitlendirme çabaları oldukça değerlidir.

            Türkiye, gelirinden fazlasını harcadığı için açık veriyor. Yabancı para cinsinden alınan petrol makam araçlarında hoyratça israf ediliyor. Cari açık budur. Geliri kadar harcamayan ülke cari açık sarmalından kurtulamaz. Gelirimiz sınırlı. Tüketimi de sınırlayacağız. Ekonomiyi hızlandırmak için yatırım şart. Yatırım ise ancak tasarrufla yapılır.

*                        

Türkiye'nin sancılarını yüreğinde taşıyanlara!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar