Ordu
DOLAR16.148
EURO17.3454
ALTIN968.13
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Çarşamba Pazarı park yapılsın

Senelerdir süregelen ve neredeyse geleneklerimiz arasına giren cadde ve sokaklara gelişigüzel kurulan pazarların ve kapalı alanların acilen yeni düzenlemeye ihtiyacı var. Niçin böyle düşünüyoruz? Düzgün, temiz bir şehir hayatı başıboşluğu affetmez. Yaya haklarını ihlal eden, geçişi zorlaştıran sokak pazarlarını sonlandırmak amacıyla ilgili resmi kurum bir dizi köklü karar almalı. Pazar alanlarının temizliği, çöplerinin toplanması, bakım ve onarımı, zabıtası, tahsildarı belediyelere yük durumunda. Kentin belli noktalarına modern mimari çizgi ve sosyal donatılara sahip, üstü kapalı sabit semt pazarları yapılmalıdır. Böylece bir tarafta AVM ile rekabet şansı yakalanır diğer yanda pazarcılar kaliteye kavuşur. Kapalı pazar konsepti sayesinde sokak aralarına itfaiye ve ambulansın giremediği keyifsiz görüntüler geride kalır. Ayrıca kötü hava şartlarının getirdiği problemler de ortadan kalkar. Pazar yerinde tüketicilerin satın aldıkları ürünü tartabilmeleri için teraziler konulmalı. Mekanlar, engelli vatandaşların da rahat ve güvenli alışveriş yapabileceği şekilde tasarlanmalı.

Öbür önemli sebep şu; kayıt dışılığın önüne geçilmesini hedefleyen bir kanunla, ülke genelinde sokak aralarında seyyar satıcılık yasaklanmalı. Semt pazarlarında çalışanların eğitimden geçirilmesi gerekir. Ambalajsız gıda satışıyla ilgili kanun var ama pazarlarda maalesef uygulanmıyor. Satılan ürünler denetlenmediğinden hijyen yönünden pek güvenli değil. Halkın sağlığı için marketlerde maliyet artırıcı türlü uygulama ve denetimler yapılırken pazarcıların bunlardan muaf tutulmaları haksız rekabete yol açıyor. Pazarcılar fiş ve fatura kesmediğinden kayıt dışı bir ekonomi açığa çıkıyor. Sakın yanlış anlaşılmasın hiç kimse pazarlar 'yok olsun, pazarcılık bitsin' yanlışını savunmuyor. Pazarlar kapanmasın, standart gelsin. Bütün bu işleri gözetirken pazarcı esnafının haklarının korunması detayı gözden kaçırılmamalı ve onların geçim sıkıntılarına neden olabilecek haller ortadan kaldırılmalıdır.

Ordu'nun geleneksel pazarı olan ‘Çarşamba Pazarı’nın kaldırılması, bölgedeki trafiğin içimizi yağmalayan boğuculuğuna 'aydınlık bir nefes' sağlayacaktır. Valilik binası, PTT hizmet binası, otobüs ulaşım durakları ve ara yolların kesiştiği bu 'dökük' mekan bir an evvel çevresel refaha kavuşturulmalıdır. Çünkü hem araç ve yaya trafiğini olumsuz etkiliyor hem de ciddi aksaklık ve kargaşaya sebep oluyor. Kent tasarımı park önceliği yerine, binalara göre tasarlandığından dolayı burası yaşamanın sorun haline geldiği bir şehirdir. Bugün hala Ordu dendiğinde insanın aklına düzgün yapılanma, ferah sokaklar, geniş caddeler, güzel parkları gelmiyor. Ordulular için bir tarif ve ilgi merkezine dönüşecek, kentin kimliğini yansıtacak simge bir parktan hala mahrumuz.

Mevcut pazar sahasına yeşilin rahatlatıcı, stres azaltıcı, doyumsuz enerji depolayan bir park projesine ihtiyaç var. Yaprak hışırtılarının kuş seslerine karıştığı bir kanepede otururken bir kediye simit uzatmak, gezintiye çıkan bir köpeği okşamaktan daha fazla insanı ne dinlendirebilir? Mesleğim icabı otuz küsur seneden beri dünyayı gezen bir Ordulu olarak açık ve net ifade ediyorum. Ordu'dan marka şehir olmaz. Karışık çerez tabağı gibi düzensiz Ordu'nun tartışılacak devasa ölçekte eksiklikleri ve çirkin bir trafiği var. Bütün mesele bu... Bir şehrin ne kadar 'büyük' olduğu, ne kadar insanı alanlara sığdırabildiği parklarından anlaşılabilir. Ancak parklar, şehirlerin büyüklüğünü gösterir. Parklar en iyi doktordur! İdeal bir şehirde mi yaşıyorsunuz? Bu yazıya bakıp yaşadığınız yerin şehir mi yoksa ''büyük bir köy mü?'' olduğuna varın siz karar verin.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar