Ordu
DOLAR12.6197
EURO14.2681
ALTIN729.02
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Çarşı/ Pazar

Siyaset gündemi hızlı değişiyor.  Bir gün önce “Türkiye Gerçeği” dedik. 1950’li yıllardan başlayarak, günümüze ışık tutmaya çalıştık. Tabii,  bilgi dağarcığımızda ne varsa sıraladık. İyi de oldu. En azından yazılı tarihe bir not düşmüş olduk.

Dedik ya, siyaset gündemi hızla değişiyor. Siyasilerin koşuşuna ayak uydurmaya çalışıyoruz.  Bakalım nefesimiz nereye kadar yetecek?

***

Çarşı/Pazar yeniden şekilleniyor. Serbest piyasaya müdahale zaman zaman olur. Demokrat Parti (DP) 1950’de iktidar oldu, 1957’de “Milli Koruma Kanunu” yürürlüğe girdi. Devlet memuru olanlardan iki kişilik bir ekip kuruldu.  Bunlar çarşı/pazar dolaşmaya başladılar. Fahiş fiyatla kim ürününü satmaya kalkarsa yandı. Örneğin, tereyağının kilosu 18 liradan fazlaya satılamaz. Yağına 19 lira isteyen köylü kadının başında milli koruma memurları biterdi. İlk müdahale “uyarı”, ikinci müdahale “zabıt tutulur”, üçüncü müdahale “mahkeme”!

Milli koruma memurları, genellikle hafta günü çarşı pazarda dolaşır, diğer günler ihbar olursa, olan ihbarlar değerlendirilir. Birinci ihbar, lastik fabrikası ithal kauçuk alıp, imalatında bir kısmını kullandıktan sonra kalanını “karaborsada” satmış! İkinci olay; ilçeden geçen bir araç durduruluyor.  Kamyonetin yükü “Teliz çuval”!  Mahkemeye intikal eden dava nasıl sonuçlandı! Üzerinden yıllar geçtiği için anımsayamadım. 

***

Çarşı/pazar (bilhassa karaborsa) can yakmaya başlayınca, iktidar partisi DP, tabandan gelen baskıyı göğüsleyemedi. Hep dağıttı.

 Ana muhalefet Halk Partisi (HP) bastırmaya başlayınca çözümü, Önce HP içinden bir grup milletvekilini koparmak, ayrı bir parti oluşumuna gitmek, sonra “Vatan Cephesi” şemsiyesi altında tüm seçmenleri toplamak...

Başarılı oldular mı oldular! Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP) kuruldu, HP 48 milletvekili artık CGP’liydi.

“Vatan Cephesi” kısa zamanda büyük işler başardı(!) Vatan cephesine katılanlar (isimleri devlet radyolarından okunanlar) “vatansever” ilan edildi. Vatan cephesine katılmayanlar… 

-Ne yazmamı istersiniz?

***

Uzatmayalım, Milli Koruma Kanunu, sonunda belediyelerin“Tanzim Satış Mağazaları” açmalarıyla bir süre daha piyasayı “tanzime kalktı”! Ne oldu ise yıllar sonra yine aynı durağa geldik.

Çarşı/pazarda yangın var. Belediye memurları, belediyenin araçlarıyla sokağa çıkmış, pancar, pırasa, patates, soğan, maydanoz satıyor.

Yarın, öbür gün tanzim satışlar burada da başlayacak. Hazırlıklı olun! 5-6 çeşit üründe en az 12 lira tasarruf sağlarsınız.

Sizi bilmem ama ben hazırlıklıyım. İlk müşteri kuyruğunda sizlerle buluşalım.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar