Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Çavuşlu’da Çöple Yaşamak

Görele’nin Çavuşlu beldesi halkı artık kanıksadı beldelerine dökülen çöpü, geniz yakan kokusunu.

Kanıksamasın da ne yapsınlar. Sahipsizlikten beldeye kakılan sözüm ona modern katı atık bertaraf tesisine karşı yılmadan mücadele ettiler, haklarını yasal yollardan aradılar, ama boşuna. Hem de yargıdan iki kez yürütmeyi durdurma kararı almalarına karşın.

Giresun ve ilçelerinden büyük kasalı kamyonlara yüklenen tonlarca çöp, aklınıza ne geliyorsa her türlü sağlığa aykırı atık madde bir inat uğruna beldenin böğrüne boca ediliyor. O kamyonların sürücüleri hiçbir şey olmamış gibi halkın gözünün içine baka baka, zaman zaman korna çalarak görevini ifa etmenin gururuyla geldikleri yere dönüyor. Asıl bu üzüyor, incitiyor ya.

Oysa hiç de hak etmiyor Karadeniz’in şirin beldesi Çavuşlulular bu garabeti. Ama elden bir şey gelmiyor. Ancak, uzaktan öfke ile izliyor çöplüğe giden ve dönen kamyonları. Ne yapabilir ki. Mücadelesini vermiş, yargıda sonuna dek hakkını aramış. Ne var ki sözünü dinleyecek yetkili, politikacı, bürokrat bulamamış karşısında. Herkes topu birbirine atmış. Bir anlamda sahipsizlikten kötü yazgısını kabullenir oldu.

Çöpler döküldükçe özellikle rüzgarlı akşamlarda kötü koku esir alıyor Çavuşlu’yu. Ne kadar güvence verilirse verilsin, ne kadar üstü toprakla örtülürse örtülsün bir türlü önlenemiyor o geniz yakan, evlerin içine dolan koku. Çöplüğe yakın olan yerleşim birimleri ve evler daha çok etkileniyor kötü kokudan. Beldenin diğer ucundaki yerleşim birimlerinde yoğun olmasa bile yine de hissediliyor ağır tiksindirici koku.

Hani çok moderndi çöp tesisi, hani koku yaymayacaktı, hani atık sular dereye karışmayacaktı? Boş vaat olduğu geçen süreçte net olarak görüldü. Şurası bir gerçek ki, bundan böyle çöplük ve evleri bile esir alan kötü koku ile yaşayacak Çavuşlular.

Bir haftayı aşkın süredir Çavuşlu’dayım çöp kokusunu her gece soluyorum. Kış mevsiminde de aynısının olduğunu belirtiyor belde halkı. Yani yaz kış demeden çöp kokusu halkın yaşamına ortak olmuş.          

Bir ara Trabzon’da faaliyet gösteren özel bir şirkete ait bakır madeninden çıkarılan siyanür karışımı kimyasal atıklı toprakların döküldüğü gündeme gelmiş, burnundan soluyan belde halkı ayağa kalkmıştı. Zaten öfkeli olan halkın tepkisi karşısında valiliğin girişimiyle kimyasal karışımı toprak dökülmesi engellendi. Ancak aşırı yağmur ve selden ötürü zaman zaman atık su dereye karışıyormuş. Belediye de çözümü şebeke suyunu bolca klorlamakta buluyormuş.

Demem o ki, Çavuşlu’nun ayrılmaz  parçası ve kötü yazgısı oldu çöplük, iğrenç koku. Sahi gariban Çavuşlu’ya reva görülen böylesine ilkel tesisi hangi ilçe veya belde kabul eder. Kim kabullenir böylesi  olumsuzluğu, yaşamı  düzeyini aşağıya çekecek  ucubeyi? Hiç kimse. Oysa ne şirin belde ekmeği ile tanınan Çavuşlu. Çöplükle bu güzelliğe, doğaya kıydılar.

Hiçbir olumsuzluğun yaşanmayacağı,  hatta tesisin modern nitelikte olduğu dile getirilmiş, yetkililer tarafından savunulmuştu. Bırakın çağdaş donanımlı olmayı, vahşi çöp toplama alanından başka bir şey değil adına katık atık bertaraf sistemi denilen çöplük.

Demem o ki, ilk başlarda  “Hiçbir tehlike söz konusu değil” açıklaması yapılmıştı. Gelinen aşamada bu sözlerin içinin boş olduğu görüldü. Kilometrelerce uzaklıktaki Giresun ve ilçelerinden toplanarak getirilen tonlarca çöpün yaydığı kötü koku giderek artıyor.

Çavuşlulular bağırıyor, çağırıyor, yetkililere ve kamuoyuna sesini duyurmaya çalışıyor. Ne var ki feryatları gerekli yerlere bir türlü ulaşamıyor. Ulaşsa en azından “ne istiyor bu insanlar, dertleri nedir?” diye ilgilenen olur. Ama yok.

Karadeniz’in güzel beldesi, ekmek diyarı Çavuşlu sahipsiz, gariban, çöp kokusu ile yaşamaya zorunluluktan alıştı. Alışmasın da ne yapsın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar