Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Çavuşlu’nun çöplükle dansı

Çavuşlular çöple adeta dans ediyor. Görele’nin şirin beldesi Çavuşlu’ya  alelacele yapılan vahşi çöp toplama alanından yayılan kötü, iğrenç koku yaşamın ayrılmaz parçası oldu.

Halk, her geçen gün artan kötü koku yayıldıkça “şişeden kolonya dökülüyor” diyerek acı acı gülüyor. Çöplükten sızan suyun şebeke suyuna karışma riski taşıdığın bilmelerine, musluklarından mikroplu su akma kaygısını taşımalarına karşın yapımını durduramadıkları çöplüğü uzaktan izleyerek zehirli havayı soluyor. Çünkü tüm girişimlerinden sonuç alamadılar, elleri hep boş döndüler.   

 Sahipsizlikten beldeye kakılan sözüm ona modern katı atık bertaraf tesisine karşı yılmadan mücadele ettiler, haklarını yasal yollardan aradılar, ama boşuna. Yargıdan iki kez yürütmeyi durdurma kararı almalarına karşın, Giresun ve ilçelerinden kamyonlara yüklenen tonlarca çöp inat uğruna beldenin böğrüne boca ediliyor.

Ekmeği ile meşhur Karadeniz’in şirin beldesi Çavuşlu bu ucubeliği hiç hak etmiyor. Ama elden bir şey gelmiyor.  Halk, uzaktan öfke ile izliyor çöplüğe giden ve dönen kamyonları.

Ne yapabilir ki? Mücadelesini vermiş, yargıda sonuna dek hakkını aramış. Ne var ki derdini anlatacak yetkili, politikacı, bürokrat bulamamış karşısında. Herkes topu birbirine atmış, adeta kaçmışlar. Bir anlamda sahipsizlikten kötü yazgısını kabullenir oldu Çavuşlu’da yaşayanlar.

Çöpler döküldükçe özellikle rüzgârlı akşamlarda kötü koku esir alıyor beldeyi. Vahşi depolama alanına dökülen çöplerin ne kadar üstü toprakla örtülürse örtülsün bir türlü önlenemiyor geniz yakan, evlerin içine dolan kötü koku. Çöplüğe yakın olan yerleşim birimleri ve evler daha çok etkileniyor iğrenç kokudan. Beldenin diğer ucundaki yerleşim birimlerinde o kadar yoğun olmasa bile yine de hissediliyor ağır tiksindirici koku.

Hani çok moderndi çöp tesisi, hani koku yaymayacaktı, hani atık sular dereye karışmayacaktı? Boş vaat olduğu geçen süreçte net olarak görüldü. Şurası bir gerçek ki, bundan böyle çöplük ve evlerin içine dolan kötü koku ile yaşayacak Çavuşlular.

Tatil için geldiğim Çavuşlu’da genizleri yakan çöp kokusundan neredeyse uyunmuyor. Kış mevsiminde de aynı kokunun beldeyi esir aldığı belirtiliyor. Yani yaz kış demeden çöp kokusu yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuş.

Bir ara Trabzon’da faaliyet gösteren özel bir şirkete ait bakır madeninden çıkarılan siyanür karışımı kimyasal atıklı toprakların buradaki çöplüğe döküldüğü gündeme gelmiş, burnundan soluyan belde halkı ayağa kalkmıştı. Zaten öfkeli olan halkın tepkisi karşısında valiliğin girişimiyle kimyasal karışımı toprak dökülmesi engellendi.

Aşırı yağmur ve selden ötürü zaman zaman çöplükten sızan atık su dereye karışıyor. Belediye de zehirlenmeye, olası faciaya karşı şebeke suyunu klorluyor.

 Çavuşlu’nun ayrılmaz parçası ve kötü yazgısı oldu vahşi çöplük, iğrenç koku. Sahi gariban Çavuşlu’ya reva görülen böylesine ilkel tesisi hangi ilçe veya belde kabul eder. Kim kabullenir böylesi olumsuzluğu, yaşamı düzeyini aşağıya çekecek ucubeyi? Hiç kimse. Oysa ne şirin belde ekmeği ile ün salan Çavuşlu. Siyasi çabalarla beldeye kondurulan çöplükle güzelliğe, doğaya kıydılar.

Hiçbir olumsuzluğun yaşanmayacağını, hatta tesisin modern nitelikte olacağını iddialı bir dille savunmuştu yetkililer. Bırakın çağdaş donanımlı olmayı, vahşi çöp toplama alanından başka bir şey değil adına katık atık bertaraf sistemi denilen çöplük.

Demem o ki, ilk başlarda “Hiçbir tehlike söz konusu değil” açıklaması yapılmıştı. Gelinen aşamada bu sözlerin içinin boş olduğu görüldü. Kilometrelerce uzaklıktaki Giresun ve ilçelerinden toplanarak getirilen tonlarca çöpün yaydığı kötü koku giderek artıyor.

Çavuşlulular bağırıyor, çağırıyor, yetkililere ve kamuoyuna sesini duyurmaya çalışıyor, feryatları gerekli yerlere bir türlü ulaşamıyor. Ulaşsa en azından “ne istiyor bu insanlar, dertleri nedir?” diye ilgilenen olur. Ama yok.

Karadeniz’in güzel beldesi, ekmek diyarı Çavuşlu sahipsiz, gariban, çöp kokusu ile yaşamaya zorunluluktan alıştı. Alışmasın da ne yapsın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar