Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

ÇAY

Çay deyip geçemeyiz… Üretiminden tüketimine kadar geçirdiği aşamaları bilmesek de, günlük hayatımızın olmazsa olmazı. Kişi başına yılda 3,5 kilo çay tüketen bir ülkeyiz. 4 ildeki (Giresun, Trabzon, Rize, Artvin) çay üretimimiz toplamda 150 bin ton civarında… Demek ki, içtiğimiz çayın önemli bir miktarını iç piyasadan karşılıyoruz; kalanı İran ve Sri Lanka’dan geliyor.

Rize tek başına toplam çay üretiminin yüzde 60’ını yapıyor. Fındıklı ilçesinin belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu’nun bir çağrısını duydum. Çervatoğlu, ilk sürgünün 20 Mayıs’ta toplanmaya başlanacağını söylüyor. İkinci sürgün Temmuz’da, üçüncü sürgün ise Eylül’de toplanacak. Yalnız, “her kim ki ilçemize çay toplamaya gelecek, belediyemizce kendilerine 6 ay -tüm sosyal güvenceleri sağlanarak- iş verilecek,” dedi.

İşin ayrıntısına gelince… Çay toplama sırasında fazla kazanç mümkün. Örneğin, 500 kilo çay toplayan bir işçi o ay 5-6 bin lira kazanmış oluyor. Çay toplamanın bitiminden sonra belediye hizmetlerinde çalıştırılacak olan bu işçilere asgari ücretten ödeme yapılacaktır.

*** 

Bu kadar teferruatlı anlatmamın nedeni, her yıl Rize’ye çay toplamaya yaklaşık 30 bin Gürcistan vatandaşı geliyor. Bu yıl, Covid-19 salgını nedeniyle bu işçiler gelmiyor, gelemiyor. 

Bakanlık, Ordu ilini de içine katarak, 5 ilde nüfus hareketlerine izin veriyor. Bu demektir ki Ordulular çay toplamaya gidebilecekler. 

***

Ordu Büyükşehir Belediyesi şu an kolları sıvamalı ve -2019 yılı fındık mahsulünü toplama sırasında üstlendiği yükümlülüğünü-, çay mahsulünü toplama sırasında da üstlenmelidir. Çay toplama kartı olanlar ortaya çıkarılmalı. Örneğin, Perşembe ilçemizde çay üretimi denendi, çay bahçeleri oluşturuldu, o üreticiler deneyimli toplayıcılardır. Öncelikle bu deneyimli toplayıcılara ulaşılmalı, deneyimsiz olanların başvuruları ise karşılıklı görüşmelerden sonra değerlendirilmelidir.

***

Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, yaygın medyada birinci sürgünün toplanamaması halinde, ikinci sürgünün de yanacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. Demek ki; çay sadece çay üretici illerimizin sorunu değil, biz çay içenlere de sorumluluklar düşüyor.  

*** 

ÇAY-KUR önemli bir kuruluş… O da Ziraat, Halk Bankası gibi fona yatırıldı. Böyle olması hiç bir şey değiştirmez. Ürün milli! 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar