Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Ceren’i kim öldürdü?

Ceren Özdemir’in ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz’ın başvurusu üzerine, geçtiğimiz mart ayında başlatılan soruşturmadan hayli ümitliydim.

Bunu 13 Mart’ta yazdığım, “Ceren yaşayabilirdi” başlıklı yazımda da belirtmiştim.

6 hücre cezası, 2 etkinlik yasağı olmak üzere 8 disiplin dosyasına rağmen katil Özgür Arduç’un açık cezaevine alınması tabii ki soruşturulmalıydı, ama en başında dikkate alınması gereken onun kişilik özellikleri değil miydi?

Katil Arduç’a ait, iki ayrı kurumun verdiği raporlar var. İki raporda da ona antisosyal kişilik bozukluğu teşhisi konulmuş. Yani o duyguları olmayan bir psikopat.

Peki psikopatların en büyük özelliği, deneyimlerinden öğrenememek, hatasından ders çıkaramamak değil mi? Yani cinayet işleseler dahi hiçbir pişmanlık duymuyorlar.

Psikopatların bir diğer özelliği de gerçek kişiliklerini ustaca saklamaları ve pişman olmadıkları halde pişman olmuş gibi davranmaları.

Zaten gerçek kişiliğini gizlediğini, “Sırf açık cezaevine çıkabilmek için her şeye sabrettim," diyerek kendi ifadesinde de açığa vurmamış mıydı katil Arduç?

Tüm bunlara rağmen Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Özgür Arduç’un açık cezaevine alınması, firar etmesi ve yakalanması süreçlerinde ihmalleri olduğu iddia edilen kamu görevlileri hakkında başlatılan soruşturma için takipsizlik kararı vermesini anlayamadım doğrusu!

Savcılık takipsizlik kararında, Arduç’un kapalı cezaevinden, açık cezaevine geçirilmesi konusunda, usulsüzlük yapılmadığını belirtiliyor.

Ayrıca savcılığa göre, Arduç hakkında yapılan “iyi hal tespiti” konusunda da ilgili personellerin kusurlu bir davranışı olmamış!

Yani 6 hücre cezası, 2 etkinlik yasağı olmak üzere 8 disiplin dosyası da olsa, iki ayrı raporda antisosyal kişilik bozukluğu teşhisi de konsa, bir psikopat açık cezaevine alınabilir ve kollarını sallayarak firar etmesinin önü açılabilir öyle mi?

Üstelik söz konusu olan 12 yaşındaki bir çocuğu öldürmek kastıyla beş ayrı yerinden bıçaklayan, daha sonra da hapisten kaçarak genç bir kızı vahşice öldüren bir katil.

Hukukçu değilim. Sıradan bir vatandaş olarak sadece, açık cezaevindeyken firar eden bir mahkûmun, neden tekrar açık cezaevine konulduğunu anlamadığımı söylemeye çalışıyorum.

Eğer psikopatlar kolayca kaçabilecekleri açık cezaevlerine alınabiliyor ve kolunu sallayarak kaçıp insanları vahşice öldürebiliyorsa, sokaklarda nasıl özgürce dolaşabiliriz ki?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar